Zapraszamy wszystkich Rodziców i opiekunów chętnych do zapisania swoich dzieci do naszego przedszkola na rok szkolny 2017/2018.  Nr tel. 32 263 06 66 lub 600 327 398, 602 111 125.

"Przedszkole bez zabawek"

Projekt Edukacyjny

"PRZEDSZKOLE BEZ ZABAWEK”

"NA NIEZNANEJ PLANECIE"

od 16 do 20 maja 2016r.

w Akademii Pana Kleksa

Program ten jest rodzajem treningu twórczości i uczy funkcjonowania w społeczeństwie, współpracy, zauważania innych, rozwija także zainteresowania, myślenie kombinacyjne, uczy prezentacji stworzonych przez siebie pomysłów.
Wobec tak szerokiego wpływu treningu twórczości na całą osobowość oraz postawę człowieka w życiu późniejszym należy jak najwcześniej zacząć rozwijać aktywność twórczą u dzieci. Należy pamiętać, że dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nastawione jest szczególnie na poznawanie świata, jest otwarte i chłonne, tak więc jest to najlepszy okres w jego rozwoju by zaszczepić w nim zalążek kreatywności.
Uważamy, że każdy przedszkolak potrafi bawić się samodzielnie i twórczo, a także współpracować ze swoimi rówieśnikami, aby stworzyć wspólne dobro (np. kartonowy domek). Dlatego też nauczycielki z Niepublicznego Przedszkola Akademia Pana Kleksa postanowiły opracować program autorski pt: „Przedszkole bez zabawek”.

Założenia programu
Program „Przedszkole bez zabawek” ma w założeniu nauczyć nasze dzieci jak walczyć z nudą, gdy nie ma wokół gotowych zabawek. Projekt ma zmobilizować dzieci oraz nauczycieli do wyzwolenia swojej kreatywności i samodzielnego organizowania sobie zabawy. Program może również podpowiedzieć rodzicom, w jaki sposób można spędzać w domu czas z dziećmi, a nie obok nich.

Cele programu
Celem programu jest pomoc w znalezieniu alternatywnych form zabawy. Dzięki temu dzieci mogą przekonać się, jaką moc ma wyobraźnia i jakie cuda można wykonać z rolek po papierze toaletowym lub plastikowych butelek. Taka forma zabawy pozwoli im odkryć nowe zdolności dostarczając równocześnie mnóstwo radości i satysfakcji z nauki poprzez zabawę, pozwoli im również na uwierzenie w siebie i otworzy ich na nowości, co zaprocentuje w dorosłym życiu kreatywnym i innowacyjnym podejściem do rozwiązywania problemów. Program ten ma również zainspirować rodziców do spędzania czasu wolnego inaczej niż przed telewizorem czy komputerem.

Cele ogólne projektu
• umiejętność tworzenia i prezentowania idei i pomysłów,
• umiejętność dostrzegania zróżnicowanych właściwości i funkcji przedmiotów,
• umiejętność szybkiej adaptacji do nowej sytuacji,
• myślenie innowacyjne, kombinacyjne,
• umiejętność i potrzeba rozwijania języka będącego środkiem komunikowania się ze światem, rozumienia go i poznawania,
• odkrywanie nowych zastosowań przedmiotów i materiałów, przezwyciężanie niedostatku środków,
• wyzwalanie autentyczności zarówno dziecka jak i nauczyciela,
• spontaniczne wyzwalanie niczym nie skrępowanej ekspresji, wyrażanie siebie,
• tworzenie klimatu bezpieczeństwa, zrozumienia i akceptacji,
• rozbudzanie motywacji do działania, pewności siebie,
• ćwiczenie współpracy i współdziałania w grupie, konstruktywnej krytyki oraz oceny innych i siebie,
• polepszenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej oraz zręczności.