Co słychać u „ŻABEK”?.

Grudzień w Żabkach

Nadszedł najbardziej oczekiwany przez dzieci miesiąc w roku, a także okres wytężonej pracy. Już od pierwszych dni grudnia, Żabki oczekiwały na przybycie niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja. Dzieci uczyły się piosenki o Mikołaju, którą zaśpiewały w ramach podziękowania za otrzymane prezenty. Wykonywały ćwiczenia grafomotoryczne: dzwonek Mikołaja, świąteczne bombki ozdabiane kolorowymi szlaczkami. Kolorowały sylwetę Mikołaja i wyklejały jej elementy watą. Jak w każdym miesiącu, Żabki przeliczały i klasyfikowały elementy według jednej cechy: koloru, kształtu. Wykonywały ćwiczenia rozwijające motorykę małą, toczyły kulki z plasteliny. Wypowiadały się na temat wysłuchanych wierszy, opowiadań, piosenek. Układały historyjki obrazkowe według kolejności zdarzeń. Dzieci pięknie śpiewały i ilustrowały ruchem piosenki: „Przyszła zima”, „Nie miały aniołki…”, „Choinka przedszkolaków”. Wykonywały prace plastyczne: kartkę świąteczną z reniferem (wydzierankę), bałwanki z masy solnej z Państwa pomocą w trakcie zajęć otwartych o tematyce Świąt Bożego Narodzenia, malowały farbami szyszki - tworząc zimowe choinki, wycinały z kolorowego papieru paski, sklejały je tak, aby powstał łańcuch na choinkę. Ćwiczyły pamięć ucząc się wiersza o „Wesołej choince” a także odważnie recytowały go przed kolegami i koleżankami ☺ Piekliśmy kruche ciasteczka… I tak niepostrzeżenie minął nam grudzień i Nowy Rok zawitał w progi naszego przedszkola!

========================================

Listopad w Żabkach

Za nami kolejny miesiąc pełen atrakcji… "Żabki" poznały wybrane urządzenia elektryczne oraz zasady bezpiecznego ich użytkowania. Wspólnie wykonały odkurzacz z surowców wtórnych, który posłużył im do zabawy w dom. Rysowały urządzenia elektryczne znajdujące się w ich domach. Wypowiadały się na temat piosenek, wierszy i opowiadań. Rozwijały umiejętności wokalne, śpiewając piosenki: „Spacer po dywanie”, „Proszę, przepraszam, dziękuję”. Wykonywały ćwiczenia grafomotoryczne: rysowały po śladzie parasole. Rozwiązywały zagadki słowne o tematyce jesiennej. Przeliczały i segregowały kalosze według wielkości i koloru. Wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem: kredek świecowych, farb plakatowych, plasteliny, kolorowego papieru oraz surowców wtórnych. Rozwijały umiejętność posługiwania się klejem i nożyczkami zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.  Układały historyjkę obrazkową „Jesienny spacer misia”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat zasad zdrowego żywienia oraz pracy stomatologa. "Żabki" uczestniczyły w realizacji projektu wychowawczego „Wiem, czuje, rozumiem – wychowanie do wartości”, świętowały „Dzień kredki”, „Dzień misia”, brały udział w Andrzejkach. Wspólnie ze „Skrzatami”, wykonały konkursową pracę plastyczną w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademii Aquafresh”.

========================================

Październik w Żabkach

Jesień zagościła na dobre nie tylko w sali Żabek, ale także w sadach i ogrodach. Dzieci poznały nazwy drzew owocowych i ich owoców oraz warzyw. Dzieliły nazwy na sylaby. Malowały farbami sylwety warzyw. Klasyfikowały warzywa według: koloru, kształtu, wielkości. Poznały sposób kiszenia kapusty oraz jej smak. Wycinały nożyczkami kształt słoika, wyklejały go plasteliną i wciskały w nią kiszoną kapustę, kolorowały nakrętkę. Przeliczały warzywa.
Czterolatki wypowiadały się na temat swoich rodzin. Wykonały pracę plastyczną „Moja rodzina” oraz „Lalka”. Nauczyły się piosenek: „Rodzina”, ”Kołysanka lalki”, „Piesek”. Wypowiadały się na temat zwierząt domowych oraz ich zwyczajów. Lepiły z plasteliny wymarzonego pieska. Doskonaliły umiejętność wycinania nożyczkami figur geometrycznych, z których układały kotka według wzoru.
Dzieci uczestniczyły w „Pasowaniu na czytelnika” w Miejskiej Bibliotece. Wykazały się znajomością baśni, a w ramach podziękowania zaśpiewały piosenkę o „Połykaczu bajek” i wręczyły książeczkę ze swoimi ulubionymi postaciami. Uczestniczyły w zabawie z okazji Halloween oraz rysowały suchymi pastelami wesołe duszki.

=======================================

Wrzesień w Żabkach

Skończyły się wakacje, czas beztroskiej zabawy już minął. Żabki, jako czterolatki ochoczo zabrały się do pracy. Wykleiły zielonym ryżem grupową „Żabkę”, rysowały sylwetkę przedszkolaka. Nauczyły się piosenek: „W przedszkolu” oraz "Jesienna orkiestra”. W trakcie spacerów dzieci zbierały liście, kasztany i żołędzie. Jesienne skarby zostały wykorzystane do pracy twórczej: pracy plastycznej „Kolorowe liście” (zabawa z farbami to bardzo „brudna robota”, ale jak wielka frajda), „Jesiennych figurek”, które zostały umieszczone w kąciku przyrodniczym. Dzieci nauczyły się wiersza o prawej stronie ciała. Przeliczały w zakresie 6. We wrześniu zostały utrwalone zasady bezpieczeństwa obowiązujące dzieci w trakcie spacerów oraz korzystania z sygnalizacji świetlnej. Dzieci kolorowały znak drogowy, wykonywały ćwiczenia grafomotoryczne.