Z życia społeczności "Akademii Pana Kleksa"

===========================================
Styczeń w Akademii Pana Kleksa

12- 16 styczeń - TYDZIEŃ MARCHEWKI

W NASZYM PRZEDSZKOLU DUŻO ROZMAWIAMY O ZDROWYM ODŻYWIANIU, PO RAZ TRZECI PRZYSTĄPILIŚMY  DO PROGRAMU ,,KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY. W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU ZORGANIZOWALIŚMY TYDZIEŃ MARCHEWKI W TRAKCIE KTÓREGO DZIECI ORGANIZOWANYCH BĘDZIE WIELE CIEKAWYCH ZABAW. PRZEDSZKOLAKI BĘDĄ POZNAWAĆ POCHODZENIE MARCHEWKI ORAZ JEJ WALORY ODŻYWCZE, UCZESTNICZYĆ BĘDĄ W ZABAWACH TEMATYCZNYCH ZWIĄZANYCH Z MARCHEWKĄ: SAMODZIELNE WYKONYWANIE SOKU, SURÓWKI ORAZ PIECZENIE MARCHEWKOWEGO CIASTA.

14 – 15 styczeń - SPOTKANIA Z KOMĄ

16 styczeń - WARSZTATY BIBLIOTECZNE GR. "CYFERKI" I "DELFINKI"

19 styczeń - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚNIEGU

21 – 22 styczeń - KONCERT DLA BABCI I DZIADKA – SPOTKANIA W GRUPACH Z OKAZJI ŚWIĘTA BABCI I DZIADKA

23 styczeń - W RAMACH LABORATORIUM MŁODEGO NAUKOWCA ,,EKSPERYMENTY ŚWIETLNE”

28 styczeń - SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ ŚLĄSKĄ -  "KARNAWAŁ Z KLARNETEM"

29 styczeń - ,,MAŁPKA FIKI – MIKI” PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE W WYKONANIU AKTORÓW Z TEATRU DUET. BĘDZIE TO PRZEDSTAWIENIE INTERAKTYWNE Z PRZEKAZEM EDUKACYJNYM, OPOWIADAJĄCE O PRZYGODACH ŚMIESZNEJ MAŁPKI, KTÓREJ GŁÓWNYM MOTTEM BĘDZIE POMOC INNYM.

=================================================================

Grudzień  w APK

2 grudzień   -  spotkanie z Foto Gamą. W tym dniu robione będą  zdjęcia do kalendarzy dzieciom, których rodzice wyrazili zgodę.

3 grudzień  -  Odwiedziny Mikołaja i Śnieżynki. Jak w roku ubiegłym Mikołaj przywiezie ze sobą nie tylko prezenty dla dzieci ale też niespodziankę. Przed rozdaniem prezentów milusińscy obejrzą bajkę ,, Gdzie są Mikołajowe prezenty?”

Będą też pamiątkowe zdjęcia do przedszkolnej galerii .

12 - 13 grudzień  - ,,Podaj łapę” czyli  zabawy z naszymi ulubieńcami .

W ostatnim tygodniu przedświątecznym odbędą się grupowe spotkania wigilijne w poszczególnych grupach.
 

============================================================


Listopad w APK

8 listopad – Dzień Zdrowego Śniadania

W naszym przedszkolu po raz drugi organizowane są zajęcia propagujące wśród dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe. Śniadanie to najważniejszy posiłek, który daje energię na cały dzień, dlatego świadomość dzieci co należy jeść a czego nie należy jest podstawą. Dzień Zdrowego Śniadania organizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Śniadanie daje moc”, której organizatorem jest Partnerstwo dla zdrowia koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytut Matki i Dziecka.

13 listopad – Spotkanie z Filharmonią Śląską

W tym roku szkolnym nadal kontynuujemy współpracę z Filharmonią Śląską, która przygotowała nowe audycje muzyczne dla dzieci. W tym roku dzieci poznawać będą twórczość wybitnych kompozytorów polskich oraz ciekawe instrumenty. W listopadzie Pani Gama zaprasza na audycję pt. W. Lutosławski. Orkiestra Pana Tralalińskiego.

14 - 15 listopad – "Podaj łapę”

czyli zabawy z pieskiem. Kolejne spotkanie i zabawy z poznanym  pieskiem Bellą.

19 listopad -  "Przygoda kreta”

Teatrzyk kukiełkowy o tematyce jesiennych przygotowań zwierząt do zimy w wykonaniu aktorów z teatru ,,Baju Baj” z Katowic.

25 listopad -  Dzień Pluszowego Misia

Po raz trzeci w naszym przedszkolu obchodzić będziemy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie, najlepszymi  przyjacielami dzieci od pierwszych dni życia.
Dla przedszkolaków będzie to dobra zabawa, będą mogli się pochwalić swoimi ulubionymi miśkami, poczuć się  jak na urodzinach. Będzie urodzinowy tort, świeczki na torcie, życzenia dla miśków, tańce i zabawy.

26 listopad – Zdrowe ząbki mam – co dzień o nie dbam

w naszym przedszkolu odbędą się warsztaty edukacyjne z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowane asystentki stomatologiczne z Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji z Katowic. Ma to na celu propagowanie profilaktyki i higieny jamy ustnej oraz adaptację dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas spotkania przedszkolaki poznają zasady prawidłowego szczotkowania zębów i zdrowego odżywiania.

29 listopad – Andrzejki

Wróżby, czarowanie, zabawy.

==========================================================================

W październiku w naszym przedszkolu.

W październiku zaczęły się zajęcia dodatkowe z oferty przedszkola.
14 październik - "Sto kwiatów, sto rysunków składamy w podarunku" – uroczystość  z okazji Dnia Edukacji.
22 październik - „Dzień kropli wody”. W tym dniu dominował będzie kolor – niebieski prosimy o ubranie dzieci na niebiesko. Będą wykonywane eksperymenty i zabawy z wodą. Hasłem przewodnim tego dnia będzie „W kranie wodę zakręcamy, każdą kroplę oszczędzamy”.
       

Zajęcia z Kynoterapii:

24 październik - odbędą się zajęcia w grupach: "Biedronki", "Skrzaty", "Misie", "Tygryski"
25 październik - odbędą się zajęcia w grupach: "Motylki", "Żabki", "Delfinki", "Cyferki"
          Odwiedzi nas Berneński Pies Pasterski BELLA.

Chociaż jestem jeszcze mały przedszkolak ze mnie wspaniały! 
         

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA:

       28 październik - grupa Skrzaty
     29 październik - grupa Biedronki

30 październik - teatrzyk kukiełkowy pt.: ,,Strach ma wielkie oczy”. Jest to wesoła historia w żartobliwy sposób mówiąca o strachu i lęku przed tym czego nie znamy.

31 październik - Halloween zbliża się wielkimi krokami, więc będziemy oswajać nasze strachy małe i duże. Pomoże nam w tym przygotowanie dyniowej latarni na stół oraz przyjaznego, małego duszka. Będziemy mówić w języku duchów i sprawdzimy, co kryje w środku dynia.

===================================================================

 

"Pierwsze koty za płoty"


Pierwszy miesiąc spędzony w przedszkolu za nami. Po okresie wakacyjnym w progi naszego przedszkola wrócił dziecięcy gwar i śmiech. Jednym słowem nasze przedszkole znowu zaczęło tętnić życiem!!!                                                  

Wrzesień rozpoczął  się  bardzo  sympatyczne. Na  dzieci  czekały  kolorowe  sale, nowe  zabawki, atrakcje w ogrodzie. Mamy nowe nazwy grup: Misie, Delfinki, Cyferki, no i te które były w ubiegłym roku, a więc Żabki, Safari, Biedronki i Motylki.  Najmłodsze Misie wyjątkowo szybko  zaadaptowały się do nowych warunków. Niektóre trochę  płakały  przy  rozstaniu  z  rodzicami, ale  trwało to tylko kilka dni. Panie prowadziły atrakcyjne zabawy i zajęcia, aby wszystkie  przedszkolaki z radością  przychodziły  do  przedszkola. Zdążyliśmy się już poznać i zaprzyjaźnić z dziećmi, które po raz pierwszy przyszły do nas.  Przez cały miesiąc bawiliśmy się pod hasłami: ,,Poznajmy się", "Jestem przedszkolakiem”, ,,Łączy nas wspólna zabawa”.   Powitaliśmy nawą porę roku – jesień. Wykorzystywaliśmy piękną wrześniową pogodę na wspólne zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Zabawa na świeżym powietrzu dostarczała nam wielu pozytywnych emocji i dawała nam satysfakcje. Nasze panie przypomniały nam zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym i w sali. Ustaliliśmy sobie kodeks przedszkolaka, którego staramy się przestrzegać. Szanujemy zabawki, zgodnie bawimy się z koleżankami i kolegami z grupy. We wrześniu nasze zajęcia skupiały się wokół tematyki związanej z bezpieczeństwem i ruchem drogowym, a dokładniej mówiąc zwróciliśmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym. Niektóre grupy z paniami wybrały się na pobliskie skrzyżowanie, gdzie ćwiczyły sprawne przejście po pasach na druga stronę jezdni.

W naszym przedszkolu  wesoło się bawimy, wszystko jemy, nie grymasimy. Uczymy się pięknych wierszyków i piosenek bez liku. Poznajemy różne języki, mamy zajęcia z rytmiki.                                                      Uwielbiamy gry, zagadki, samochody, klocki, lale, tym bawimy się wspaniale. Wycinamy, malujemy, przyklejamy, rysujemy. Każdy przedszkolak bardzo się stara by dumny był tata, dumna była mama.

Dni w przedszkolu fajne są dlatego dzieci tu chodzić chcą.

============================================================


Kwiecień w naszym przedszkolu.

Kwiecień w naszym przedszkolu zaczął się kolorowo i pisankowo. Wszystkie grupy przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc to czas radości i nadziei. I my wraz z naszymi milusińskimi postaraliśmy się w radosnej atmosferze oczekiwać nadejścia tych przepięknych Świąt!! Rozmawialiśmy o tradycjach, robiliśmy świąteczne ozdoby. Zaprosiliśmy  też Rodziców na spotkania świąteczne. Mieli oni okazję zobaczyć swoje pociechy w trakcie zajęć, no i przy okazji pobawić się wykonując różnymi technikami pisanki. Jedna z nich była tak duża jak jajo dinozaura. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało. No i rozstrzygnięty został konkurs dla dzieci i rodziców na najładniejszą pisankę wielkanocną. Wszystkie wykonane pisanki były piękne i wszystkie zostały nagrodzone. Na pewno w następnym konkursie też chętnie weźmiemy udział!
Tuż po świętach czekała nas miła niespodzianka, przychodzimy do przedszkola, a tu ruch, gwar co się dzieje? Ojej! Całkiem nowy plac zabaw, od razu zrobiło się wesoło i kolorowo, zwłaszcza, że wiosna w pełni i coraz więcej dni słonecznych.  Tak nam się chciało już pobawić, a tu jeszcze kilka dni trzeba było poczekać, aż wszystkie urządzenia ,,zastygną” jak to powiedział jeden z przedszkolaków. No, ale w końcu mogliśmy wypróbować - no i są super! Teraz już często będziemy się tam bawić, oby tylko pogoda dopisywała.

Jak zwykle co tydzień odwiedza nas Pani Ewa ze swoimi wspaniałymi zabawami, a, i jeszcze jedno z Panią Ewą poznajemy takie dziwne znaki - chyba nazywają się literkami. Znamy już wszystkie samogłoski. Nasze Panie mówią, że jest to taka metoda bardzo ważnej osoby Pani profesor Jadwigi Cieszyńskiej.

Gościmy też systematycznie Mozarta, z którym fajnie się bawimy. Mozart za każdym razem wymyśla nam różne zabawy. Pani z biblioteki czyta nam ciekawe bajeczki. W tym miesiącu był u nas ktoś w białym fartuchu, ale nie, nie to nie lekarka i nie piekarz to była pani pielęgniarka, która opowiedziała nam o swoim zawodzie. Była ubrana w bały fartuch oraz pielęgniarski czepek, pokazała nam słuchawki do badania serduszka, ciśnieniomierz, bandaże, plasterki, strzykawki i wiele innych rzeczy. Niektórzy z nas pozwolili  się zbadać słuchawkami, zmierzyć sobie ciśnienie i chociaż nie skaleczyliśmy się to mieliśmy zrobione opatrunki, aż rodzice byli zdziwieni i wołali, Co się stało!!!”

W naszym przedszkolu dzieciaczki są bardzo rozśpiewane, dlatego chętnie uczestniczą w konkursach piosenki. Tak było też w kwietniu dwoje przedszkolaków wyśpiewało nagrody na Konkursie Piosenki Przedszkolnej.

Ruch to zdrowie, my o tym wiemy, dlatego ciągle spacerujemy. Najstarsze grupy wybrały się na spacer i łącząc przyjemne z pożytecznym zwiedziły zajezdnię tramwajową, były na poczcie, a nawet bawiły się w sprzedawców w sklepie spożywczym. I tak nam płynie to przedszkolne życie. Ale, ale jeszcze jedno ważne z ważnych wydarzeń. Otóż, pewnego dnia  nasze panie powiedziały nam, że dziś dzień niespodzianek i do naszego przedszkola przyjedzie zima. Oczywiście nie uwierzyliśmy bo nie tak dawno wypędzaliśmy ją. Ale co tam skoro niespodzianka to czekamy. Zawiedliśmy się, kiedy pojawiło się dwóch panów, ale to co nam pokazali to była prawdziwa mroźna zima - brr. Wszystko zamarzało, polany wodą dywan był suchy, tulipany można było rozbijać młotkiem, a i tak się z nimi nic nie działo, gwizdek w czajniku gwizdał chociaż woda w nim była zimna. To były niezapmniane eksperymenty. Bardzo nam się podobały i mamy nadzieję, że jeszcze panowie do nas przyjadą i coś nowego nam pokażą. 

I to by było tak po krótce, przed nami maj, najpiękniejszy miesiąc, długi weekend, i zapewne też wiele się wydarzy. 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marcowe zabawy w AKP

Chociaż w marcu kapryśna pogoda, nam na kaprysy każdej chwili szkoda… Marzec rozpoczęliśmy na piegowato, a to dlatego, że 1 marca obchodzony jest Dzień piegów, a nasze przedszkole z piegami ma wiele wspólnego. Tak jak Pan Kleks rozdawał swoim uczniom piegi, tak nasze panie rozdawały nam. Były też zabawy z piegami, wierszyki i piosenki, no i ,,Pieguski” ciasteczka, które sami formowaliśmy, dekorowaliśmy rodzynkami, a potem … potem upieczonymi zajadaliśmy się,  mniam!

Kolejną interesującą atrakcją było spotkanie z panią Dagmarą, która prowadzi zajęcia  garncarskie.  Opowiedziała nam i pokazała jak się wytwarza różne przedmioty z gliny. Potem mogliśmy się trochę ,,potaplać” w glinie, no i na prawdziwym kole garncarskim zrobić sobie małe naczynko. A to jeszcze nie koniec twórczych atrakcji.  Starszaki pojechały na swoją pierwszą wycieczkę do Szkoły Plastycznej w Dąbrowie Górniczej, w której zapoznały się z materiałem i etapami pracy przy tworzeniu mozaiki. Oczywiście poczuli się jak prawdziwi artyści, ponieważ sami też wykonali piękne wzory. Uroczyście obchodzony był Dzień Kobiet jako, że połowa naszej przedszkolnej społeczności to małe kobietki. Były życzenia i obdarowywanie się serduszkami i prezencikami.

W tym miesiącu artyści z Filharmonii Śląskiej gościli u nas z ,,Fantazjami z akordem”. Poznaliśmy akordeon i dźwięki jakie wydaje. Jak zwykle było bardzo fajnie i wesoło. Kolejne dni upływały pod znakiem szukania zbliżającej się wiosny. W dosłownym tego znaczeniu, ponieważ jak tylko pogoda ku temu sprzyjała wychodziliśmy na przedwiosenne spacery no i… nadszedł ten dzień 21 marzec - najpierw panie nam opowiedziały, że to jest pierwszy dzień wiosny i jakie są tradycje obchodzenia go. Wspólnie zrobiliśmy Marzannę, różnokolorowe ozdoby, aby wesoło i kolorowo powitać wiosenkę, Ale jeszcze przed wyjściem obejrzeliśmy teatrzyk w wykonaniu naszych pań pt: ,,Witaj wiosno”. Po teatrzyku ubraliśmy się i kolorowym pochodem, ze śpiewem i okrzykami wyszliśmy wiośnie na spotkanie. Po spacerze bawiliśmy się na ,,Wiosennym baliku”. Wiosna zagościła, a z wiosną przyleciały pierwsze ptaki i o tym dowiedzieliśmy się oglądając bajeczkę ,,O bocianie, który po zimie wraca do kraju” w wykonaniu aktorów teatrzyku ,,Canon”.      

Jak co miesiąc odwiedził nas Mozart, tym razem mogliśmy się bawić z nim w ogrodzie – było super. Kontynuując akcję ,,Cała Polska czyta dzieciom” z ciekawymi bajeczkami odwiedzała nas pani z biblioteki. W ostatnim tygodniu  marca zaczęliśmy rozmawiać o nadchodzących świętach Wielkanocnych, przygotowywać się do spotkań z Rodzicami i przygotowywać kolorowe pisanki. W naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs dla dzieci i Rodziców na najciekawszą pisankę  wielkanocną, a skoro o konkursach to nasze dwie koleżanki: Maja i Julia uczestniczyły w konkursie poezji w Klubie im. Jana Kiepury w którym pięknie recytowały wiersz, a w nagrodę dostały książki.                                                      

Marzec bogaty w różne atrakcje, a jaki będzie kwiecień ?  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Luty w Akademii Pana Kleksa.

Luty – chociaż najkrótszy miesiąc w roku był wyjątkowo ciekawy w naszym przedszkolu. Oczywiście po styczniowych zabawach część z nas musiała odpocząć bo zaczęły się ferie zimowe. Byli też tacy, którzy bali się lutowych mrozów i woleli je przeczekać w domu. Najwytrwalsi przychodzili do przedszkola i fajnie się bawili. Od 13 lutego cały tydzień był bardzo wesoły. Bo obchodziliśmy "Tydzień Uśmiechu". Każdy dzień przebiegał pod innym hasłem. I tak pierwszy wprowadził nas do Krainy Uśmiechu, w drugim były wesołe Walentynki, dzieci i Panie obdarowywały się uśmiechniętymi serduszkami. Było bardzo wesoło, miło i romantycznie. W trzecim dniu był czas na ,,małe co nie co”. Dzieciaczki wykonywały ,,Wafelkowe uśmiechy”, a więc na waflach rysowały uśmiechy masłem orzechowym – oblizywania palców było co nie miara, a jakie miały czekoladowe buźki! Kolejny dzień był również słodziutki i wesoły. Każdy przedszkolak miał okazję zjeść ,,Tłustego, wesołego pączka”. Panie przybliżyły dzieciom zwyczaj Tłustego czwartku, przygotowały też teatrzyk sylwet "Pączki, faworki babci Honorki". Ostatni dzień tego wesołego tygodnia był podsumowaniem i każdy kto pięknie się śmiał, robił wesołe miny, czy powiedział śmieszny żart dostawał ,,Order Uśmiechu”. Były też różne zabawy, gry i śmieszne scenki. Po takiej dawce śmiechu, brzuchy niektórych bolały.

Tradycyjnie w lutym odbyły się cykliczne spotkania z Mozartem oraz Panią z biblioteki. W tym miesiącu gościliśmy wspaniałego Pana ratownika medycznego, który opowiadał dzieciom o tym, jakie zagrożenia czekają na dzieci kiedy bawią się nierozważnie, uczył jak należy pomagać w razie potrzeby i pod jaki numer dzwonić po pomoc. Wszystkie przedszkolaki były zainteresowane, ale najbardziej zaskoczyły wszystkich Żabki, które ku naszemu wielkiemu zdumieniu długo ,,gumową lalką” się bawiły, uciskały i to im sprawiało frajdę. Kto wie może takie informacje będą im kiedyś przydatne? Ale teraz z niecierpliwością czekamy na marzec, kiedy to będzie coraz cieplej i przyroda budzić się będzie do życia, słoneczko mocniej przygrzeje i zapewne będziemy mieć wiele atrakcji w przedszkolu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U nas zawsze jest wesoło, kręci się przedszkolne koło.

Pierwszy miesiąc Nowego Roku za nami i chociaż ostatnie dni grudnia w przedszkolu skupiały się na wspominaniu bardzo oczekiwanych przez wszystkich rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i powitaniu Nowego Roku styczeń wcale nie zapowiadał nudy i chwili wytchnienia. Już na samym początku nasze dzieciaki obejrzały teatrzyk  pt. ,,Bałwankowe serduszko” w wykonaniu teatru lalek ,,Baju Baj”. Bajeczka bardzo się podobała, a odważniejsze przedszkolaki miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności aktorskich. Dodatkowym atutem teatrzyku był przekaz treści wychowawczych do dzieci.
Kolejne dni to stałe pozycje dnia przedszkolnego: powitanie, zabawy, śniadanie, mycie ząbków, zajęcia dydaktyczne, spotkanie z Panią Ewą, Panią Kasią, Panią Michaliną, trwały też przygotowania do uroczystości dla babć i dziadków. Był tradycyjnie u nas Mozart. Wszystkie przedszkolaki zdążyły pokochać go, a on swoim zachowaniem udowodnił, że kocha dzieci. Są i takie dzieci, które mówią ,,mamy psa zabawa na 102”. Ale tak na serio mamy szczęście, że Mozart nas odwiedza, bo nie dość, że ma łagodny charakter to uwielbia różne zabawy. Za każdym razem bawimy się inaczej. W tym miesiącu bawił się w kolory, z literkami i wizytówkami. Przechodził też przez tunel z kół zrobiony przez dzieci. Nie zabrakło też Pani z biblioteki, która przychodząc dwa razy w miesiącu czyta nam za każdym razem inną bajeczkę, a ponieważ lubimy słuchać więc z radością ją witamy. Po każdej bajce rozmawiamy, rozwiązujemy zagadki i rysujemy na temat jej treści.

W styczniu było w naszym przedszkolu muzycznie, był saksofon i Pani Gama. Ależ to dziwny i duży instrument, za ciężki dla przedszkolaków.

Koniec miesiąca to same miłe niespodzianki, ale po kolei. Wszystkie wnuki wiedzą, że babcia i dziadek mają swoje święto 21 i 22 stycznia. Z tej też okazji w każdej grupie odbyły się uroczyste spotkania. Na uroczystość dzieciaczki przygotowały program składający się z wierszy , piosenek i tańców. W czasie uroczystości oprócz aktywnego udziału dzieci, do zabaw zaproszono babcie i dziadków. Panował miły i serdeczny nastrój. Były upominki od wnuków i słodki poczęstunek.

Styczeń to czas karnawału. Karnawał jest czasem radości, balów i wesołej zabawy. W naszym przedszkolu również odbył się Karnawałowy Bal Przebierańców. Dekoracja, wystrój sal oraz stroje, w które przebrane były dzieci w pełni pasowały do obchodzonej uroczystości. Karnawałowy Bal Przebierańców jest tym, co dzieci lubią najbardziej. Tego dnia można być księżniczką, rycerzem, piratem, motylem lub wybranym zwierzątkiem. Bal odbył się w cudownej atmosferze wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzy. Dzieci bawiły się wesoło, każdy m&´gł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce przy pięknej muzyce, był również czas na "małe co nieco” oraz konkursy.
Sądząc po minach i zmęczeniu dzieci, zabawa była udana, a wspomnienia na długo zostaną w pamięci. Szkoda, że następny bal dopiero za rok... ale za to wcześniej mamy luty, zapewne będzie to najbardziej zakochany miesiąc w przedszkolu……

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Grudzień w Akademii Pana Kleksa.

Grudzień to miesiąc, który kojarzy się wszystkim z: zimą, z Mikołajem i Świętami, dlatego większość dni podporządkowana była tym……ale zacznijmy od początku.

Już pod koniec listopada ku naszemu zdziwieniu i zaskoczeniu nasze dzieciaczki dziwnie się zachowywały – tak jakby na coś lub kogoś czekały. I wreszcie nadszedł ten wspaniały dzień – Dzień Świętego Mikołaja. Wprawdzie przybył do nas kilka dni wcześniej i o późnej porze, ale wybaczamy mu to, bo przecież rozumiemy, dużo pracy i dużo dzieci czeka. Już wcześniej dzieci słuchały opowiadań o Mikołaju, rysowały jego postać, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, dlatego większość poznała tego gościa od razu. Przyszedł. Stary, siwiutki z długą brodą i wielkim workiem pełnym prezentów. Przed rozdaniem prezentów dzieci obejrzały teatrzyk ,,List do Świętego Mikołaja”. Radości było co nie miara. Na koniec wspólne zdjęcie. Dzień pełen wrażeń.
Ledwie pożegnaliśmy Mikołaja, a tu już kolejny gość. Mieszkamy na Śląsku, Śląsk to węgiel, węgiel to górnicy, którzy 4 grudnia obchodzą swoje święto. Była więc okazja, aby zaprosić górnika, obejrzeć z bliska mundur galowy, ,,szablę do walki”, posłuchać o ciężkiej pracy, złożyć życzenia, a nawet przymierzyć i zrobić sobie zdjęcie w czapce górniczej. Wizyta górnika była inspiracją prac plastycznych wykonywanych węglem w grupie Biedronek.

Nasze dzieciaki nie chwaląc się uwielbiają słuchać bajeczek - to też wizyta pani z biblioteki z ciekawą bajeczką jest nie lada wydarzeniem. W grudniu spotkaliśmy się dwa razy i obydwie bajki były fascynujące.

Kolejnym gościem był Mozart. Tym razem mogliśmy go poczesać, nakarmić, a w zamian pokazywał nam różne sztuczki. Polubił nas, a my jego, bo miło jest z nim spędzać czas.

Czy coś się stało w przedszkolu??? Nie? To co tutaj robi policja? Oczywiście przedszkolaki poznają różne zawody, a ten jest chyba jednym z ciekawszych, więc wszyscy z zainteresowaniem i otwartymi buziami słuchają co ma do powiedzenia funkcjonariusz policji. Tematem spotkania była bezpieczna droga, czy to do przedszkola, czy też do domu. Przedszkolaki mogły wykazać się znajomością podstawowych przepisów ruchu drogowego. Nie były im obce i znaki drogowe, szczególnie te odnoszące się do pieszych. Największą atrakcją był oczywiście mundur, czapka policyjna no i oczywiście kajdanki. Przedszkolaki były trochę zawiedzeni, bo liczyli na pistolet no ale tego niebezpiecznego przedmiotu pan policjant nie przyniósł, natomiast przyprowadził Sznupka - policyjnego psa, który jest przyjacielem dzieci. Na twarzach dzieci widać było zaciekawienie i zachwyt. Kto wie, może któreś z najmłodszych kiedyś będzie w taki mundur ubierać się przed wyjściem do  pracy ?

Ostatnie dni grudnia w przedszkolu skupiały się na wspominaniu bardzo oczekiwanych przez wszystkich rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Cudowną i magiczną atmosferą tych dni mogliśmy się także cieszyć podczas grupowych spotkań w których uczestniczyli też Rodzice. Na zajęciach dowiadywaliśmy się ciekawych informacji o zwyczajach świątecznych, potrawach wigilijnych i innych symbolach oraz tradycjach związanych ze świętami. Uczyliśmy się i słuchaliśmy pięknych polskich kolęd. W przedszkolu panował iście świąteczny klimat, piękne dekoracje, kolorowe łańcuchy, które robiliśmy sami, choinki ubierane wspólnie z Rodzicami. Mogliśmy też kupić ozdoby świąteczne na przedszkolnym kiermaszu, zrobione przez nasze panie, ale też przez dzieci z Domu Dziecka w Sosnowcu. Po bardzo radosnym, acz wyczerpującym okresie wreszcie Święta, jeszcze tylko ostatnie życzenia i już wolne i czas zasłużonego odpoczynku z Rodzicami w domu i znowu prezentów pod choinką. W przedszkolu zrobiło się jakby spokojniej, ciszej i smutniej …… ale tylko na tydzień. Po szampańskiej zabawie i powitaniu Nowego Roku znowu będzie tętniło życiem, śmiechem i radością. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Listopadowe nastroje w Akademii Pana Kleksa.

Kolejny miesiąc za nami. Wbrew temu, co mówią o listopadzie, że smutny, ponury u nas było wesoło i kolorowo. W listopadzie jak w poprzednich miesiącach dużo się działo. Dzieci zadomowiły się na dobre, są takie, które mówią o przedszkolu ,,mój domek”, są też takie dla których pobyt jest za krótki i kiedy Rodzice po nich przychodzą wcale nie mają ochoty iść do domu. W trakcie codziennych zajęć edukacyjnych dzieciaczki miały możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, rozwinąć nowe umiejętności. W myśl zasady ,,My dzieciaki dobrze wiemy, co w przedszkolu robić chcemy” panie w poszczególnych grupach dobierały tematykę, zabawy sprzyjające rozwojowi, potrzebom oraz zainteresowaniom naszych dzieci, to one tak naprawdę wyznaczają rytm i treść dni. W tym miesiącu dominowała z racji pory roku tematyka jesienna. Dzieci w zakresie dla nich dostępnym poznawały r&´żne składniki jesiennej pogody, wiedzą dlaczego i jak musimy ubierać się gdy na dworze chłodniej, kształtowały postawę prozdrowotną podczas zajęć na temat zdrowego odżywiania się (Motylki same próbowały trzeć marchewkę, foto – relacja na stronie internetowej). Poznawały jesienne zwyczaje zwierząt. W naszym przedszkolu dokładamy wszelkich starań, aby zabawy dla dzieci były ciekawe, inspirujące i radosne w gronie rówieśników.

W listopadzie dzieciaczki brały udział w zajęciach dodatkowych, organizowane również były ciekawe spotkania. Dobrze bawiły się w czasie wizyty ,,Pani Gamy” z Filharmonii  Śląskiej. Poznały dźwięki gamy i instrument muzyczny – wiolonczelę. Same też mogły trochę pomuzykować.

Pełnym radości i wrażeń było spotkanie z psem Mozartem, którego mogły pogłaskać, przytulić a nawet nakarmić. Szkoda tylko, że pani Ewa zachorowała i starsze dzieci muszą poczekać na pieska.

25 listopada od samego rana w przedszkolu ,,królowały” misie. W Światowym Dniu Pluszowego Misia każde dziecko mogło przynieść swoją ulubioną Przytulankę, zaprezentować kolegom i pobawić się nią. Poznały historię powstania maskotki, były wiersze, piosenki i bajeczki o misiach. Była też  praca plastyczna z największym łasuchem miodu w tle.  

W tym miesiącu Biedronki i Safari miały okazję do świętowania urodzinek swoich koleżanek: Nikoli, Julii, Kasi. Były życzenia, toasty soczkiem, słodkości i tradycyjne ,,Sto lat”.

Listopad zakończyliśmy andrzejkowymi wróżbami. Dzieci z zainteresowaniem odkrywały co czeka je w najbliższej przyszłości. Rozwinięta wyobraźnia przydała się przy odczytywaniu figur woskowych. Czego tu nie było, smoki, autka, były też kleksy i inne dziwne kształty. Dziecięca fantazja jest wprost nieograniczona. Popróbawaliśmy też prawdziwej magii. Balony same się pompowały, a z wulkanu wylewała się kolorowa lawa. Zabaw było wiele i takich przy muzyce też, tańczyły nawet czarownice na miotłach – ale nie odleciały?                                                        

Po listopadowych zabawach czas na grudzień, chyba jest to czas najbardziej przez dzieci oczekiwany, no, zobaczymy co nam przyniesie.

Harmonogram spotkań i uroczystości na grudzień:

 • Mikołajki – 1 grudnia – w tym dniu do dzieci z naszego przedszkola przybywa  teatrzyk ,,Skrzat” z Krakowa oraz Mikołaj, który wspólnie z dziećmi będzie się bawił, no i dla ,,grzecznych” przedszkolaczków będzie miał upominki.
 • Spotkanie z górnikiem – 5 grudnia – wielu rodziców naszych dzieciaczków wykonuje ciekawe zawody, ma też ciekawe hobby czy zainteresowania. Chcielibyśmy poprosić ich do współpracy, aby opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt, który wykorzystują w swoim zawodzie, zaprezentowali ubiór.  Grudzień jest miesiącem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola tatę Kamila. Chcemy aby dzieci posłuchały o ciężkiej pracy górników i mogły z bliska zobaczyć strój galowy.
 • Spotkanie z panią bibliotekarką &‐ 5 grudnia i 20 grudnia. Przedszkole nawiązało współpracę z biblioteką w Sosnowcu (filia nr 15). W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” Pani z biblioteki będzie odwiedzała nasze przedszkole cyklicznie dwa razy w miesiącu. Podczas spotkań będzie czytała dzieciom z każdej grupy bajeczki.
 • Świąteczne spotkania opłatkowe – (terminy do uzgodnienia na spotkaniach z Rodzicami). Przed Świętami Bożego Narodzenia w przedszkolu każda z grup organizować będzie ,,Spotkanie opłatkowe”, aby Rodzice wspólnie z dziećmi, mogły pobawić się w zabawy związane ze świętami, a w starszych grupach obejrzeć ,,Jasełka” w wykonaniu samych przedszkolaków oraz wspólnie pokolędować.
 • Świąteczna aukcja – przed Świętami, od 12 grudnia panie nauczycielki z naszego przedszkola wykonają różne ozdoby świąteczne, które wystawią na aukcji w przedszkolu. Pieniądze uzyskane z aukcji przeznaczone zostaną na potrzeby dzieci.

Akcje charytatywne.

W dzisiejszych czasach dzieci często spotykają się z krzywdą, niedostatkiem, chorobami czy też kalectwem. Obserwują i gromadzą własne doświadczenia w trakcie kontaktów społecznych. Rodzice i nauczyciele starają się przekazać im informacje o tym co jest dobre, a co złe, uwrażliwiając na krzywdę drugiego człowieka i ucząc empatii. Dzieci w wieku przedszkolnym instynktownie chcą działać, pomagać, być aktywne, zmieniać zły los tu i teraz. Taka gotowość niesienia innym pomocy to bardzo cenna wartość człowieka, dlatego też chcemy pielęgnować ją w naszym przedszkolu. W związku z tym bierzemy udział w:

 • Nakrętka dla Olinka – zbieranie plastikowych nakrętek dla chorego chłopca.
 • Obecnie prowadzimy akcję charytatywną zbierania najpotrzebniejszych rzeczy: odzieży, zabawek i artykułów szkolnych dla dzieci z Centrum Pomocy Dzieciom i Rodzinie mieszczącym się przy ul. Suchej w Sosnowcu.
 • Nasze przedszkole bierze udział w akcji charytatywnej na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zbieramy koce, pledy, karmę i inne akcesoria, które potrzebne są w schronisku.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Uroczystości i spotkania w „Akademii Pana Kleksa”.
       

Spotkania i uroczystości w przedszkolu, to formy pracy wychowawczej, które przybliżają dzieciom kulturę, tradycje oraz pracę ludzi w różnych zawodach.  Formy te, dostarczają wielu bodźców emocjonalnych, są źródłem doznań estetycznych, pobudzają aktywność dzieci, rozwijają zdolności i zainteresowania, kształtują postawy twórcze i odtwórcze. Organizowanie spotkań i uroczystości inspiruje działania dzieci. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, wszystko to co zobaczą, odzwierciedlają w swoich zabawach, przez co utrwalają sobie zachowania i wiadomości. Są też dobrymi aktorami, chętnie podejmują się ról w inscenizacjach i programach artystycznych, przez co dowartościowują się, osiągają sukces, który jest jedną z podstawowych potrzeb psychofizycznych. Wiele satysfakcji mają też Rodzice, którzy mogą podziwiać swoje dziecko, jego umiejętności. Chcąc, aby nasze dzieci rozwijały się wszechstronnie organizujemy w naszym przedszkolu urozmaicony harmonogram spotkań i uroczystości.

Harmonogram na listopad:

 • Kynoterapia - Zajęcia z pieskami. Zajęcia te będą miały charakter ogólnorozwojowy i edukacyjny. Ich celem będzie ogólny rozwój psychoruchowy, emocjonalny oraz działania z zakresu edukacji humanitarnej.
 • Dzień "Pluszowego Misia"25 listopada –  jest to święto najbardziej popularnej maskotki świata, uwielbianej przez dzieci. Dzień ten jest okazją dla naszych dzieci do świetnej zabawy, służy też do promocji czytelnictwa wśród dzieci, ze względu na to, że pluszowy miś jest bohaterem wielu książek i bajek dziecięcych.
 • Wróżby i Czary – 30 listopada – w tym dniu nasze przedszkole odwiedzane jest przez wróżki. Wspólnie z nimi przedszkolaki wróżą sobie co ich czeka w najbliższym czasie, kim zostaną w przyszłości. A wszystko to dzieje się w radosnej atmosferze pełnej śmiechu i uśmiechu na twarzy.
 • Nasze przedszkole jest organizatorem lokalnego konkursu plastycznego dla dzieci z sosnowieckich przedszkoli pt.:,,Najpiękniejsza szopka Bożonarodzeniowa”. Prace mogą być wykonywane dowolną techniką w formie przestrzennej.
 • Pod koniec listopada w każdej grupie odbędą się spotkania z Rodzicami, tematem, których będzie podsumowanie wstępnej obserwacji dzieci oraz sprawy bieżące z życia grupy.

Harmonogram na grudzień:

 • Mikołajki – 1 grudnia – w tym dniu do dzieci z naszego przedszkola przybywa  teatrzyk ,,Skrzat” z Krakowa oraz Mikołaj, który wspólnie z dziećmi będzie się bawił, no i dla ,,grzecznych” przedszkolaczków będzie miał upominki.
 • Spotkanie z górnikiem – 5 grudnia – wielu rodzic&´w naszych dzieciaczk&´w wykonuje ciekawe zawody, ma też ciekawe hobby czy zainteresowania. Chcielibyśmy poprosić ich do współpracy, aby opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt, który wykorzystują w swoim zawodzie, zaprezentowali ubiór.  Grudzień jest miesiącem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola tatę Kamila. Chcemy aby dzieci posłuchały o ciężkiej pracy górników i mogły z bliska zobaczyć strój galowy.
 • Spotkanie z panią bibliotekarką – 5 grudnianbsp;rdquo;. Były też r i 20 grudnia. Przedszkole nawiązało współpracę z biblioteką w Sosnowcu (filia nr 15). W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” Pani z biblioteki będzie odwiedzała nasze przedszkole cyklicznie dwa razy w miesiącu. Podczas spotkań będzie czytała dzieciom z każdej grupy bajeczki.
 • Świąteczne spotkania opłatkowe – (terminy do uzgodnienia na spotkaniach z Rodzicami). Przed Świętami Bożego Narodzenia w przedszkolu każda z grup organizować będzie ,,Spotkanie opłatkowe”, aby Rodzice wspólnie z dziećmi, mogły pobawić się w zabawy związane ze świętami, a w starszych grupach obejrzeć ,,Jasełka” w wykonaniu samych przedszkolaków oraz wspólnie pokolędować.
 • Świąteczna aukcja – przed Świętami, panie nauczycielki z naszego przedszkola wykonają różne ozdoby świąteczne, które wystawią na aukcji w przedszkolu. Pieniądze uzyskane z aukcji przeznaczone zostaną na potrzeby dzieci.


  Akcje charytatywne.

W dzisiejszych czasach dzieci często spotykają się z krzywdą, niedostatkiem, chorobami czy też kalectwem. Obserwują i gromadzą własne doświadczenia w trakcie kontaktów społecznych. Rodzice i nauczyciele starają się przekazać im informacje o tym co jest dobre, a co złe, uwrażliwiając na krzywdę drugiego człowieka i ucząc empatii. Dzieci w wieku przedszkolnym instynktownie chcą działać, pomagać, być aktywne, zmieniać zły los tu i teraz. Taka gotowość niesienia innym pomocy to bardzo cenna wartość człowieka, dlatego też chcemy pielęgnować ją w naszym przedszkolu. W związku z tym bierzemy udział w:

 • Nakrętka dla Olinka – zbieranie plastikowych nakrętek dla chorego chłopca.
 • Nasze przedszkole bierze udział w akcji charytatywnej na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zbieramy koce, pledy, karmę i inne akcesoria, które potrzebne są w schronisku. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy Rodzice!!!

Już niebawem z inicjatywy nauczycieli będzie wydawana gazetka "Kleksik", po to aby przybliżyć Rodzicom wydarzenia przedszkolne, podziękować za pomoc, poinformować o tym co dzieje się w poszczególnych grupach oraz rozśmieszyć dziecięcymi powiedzonkami i żartami. Zawarte w niej będą ciekawe artykuły dotyczące rozwoju dzieci oraz problematyki wychowaczej, nowinki i ciekawostki z życia przedszkolaków. Gazetka adresowana będzie również do dzieci. Znajdą się w niej różnego rodzaju zabawy edukacyjne dostosowane do wieku naszych milusińskich, bajeczka do poczytania, rysunki do pokolorowania. Charakter i tematyka będzie okolicznościowa, dostosowana do pór roku czy też świąt.

Stałymi rubrykami będą:

 • artykuły i informacje okolicznościowe,
 • kącik Rodzica,
 • co w trawie piszczy - czyli z życia grup,
 • kalendarium wydarzeń przedszkolnych,
 • Urodzinki - świętujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy,
 • Uśmiechnij się!,
 • bajeczki z przedszkolnej półeczki.

Mamy nadzieję, że proponowana gazetka będzie ciekawą lekturą dla Rodziców i dla dzieci.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z życia społeczności....

Nasze przedszkole ,,Akademia Pana Kleksa” swoją działalność rozpoczęło 01.09.2011r., ale dzieciaczki po raz pierwszy z rodzicami przyszły je poznać i  pobawić się już w sierpniu w czasie dni adaptacyjnych. Czekały na nie przygotowane kolorowe sale, zabawki i  panie z różnymi  zabawami ruchowymi, plastycznymi, piosenkami i niespodziankami.  Był też mały poczęstunek i baloniki.

Od pierwszego września dzieci dzielnie przyszły do przedszkola, chociaż nie jednemu łezki się pokazały przy rozstaniu z rodzicami. Panie przydzieliły znaczki w szatni i zaprosiły do wspólnych zabaw w sali. W kolejnych dniach dzieci adoptowały się do nowego środowiska, poznawały pomieszczenia, normy  regulujące życie w grupie. Pierwsze dni pobytu dzieci w przedszkolu przebiegały pod hasłem ,,Poznajmy się”, w czasie których dzieci poznawały się nawzajem w trakcie różnych zabaw integracyjnych między innymi zabaw opartych na metodzie pedagogiki zabawy z chustą animacyjną.

Muzyka, śpiew, ciekawe zabawy i pomysły pań sprawiły, że dzieci szybko pokonywały stres adaptacyjny i z każdym dniem chętniej i śmielej zaczęły chodzić do przedszkola. Mijały dni i dzieci poprzez różne formy aktywności zaczęły przyswajać treści zawarte w podstawie programowej. Bardzo chętnie wychodziły na spacery i zabawy w ogrodzie pr´zedszkolnym. Nasi przedszkolacy to prawdziwi artyści, uwielbiają zajęcia plastyczne różnymi technikami, toteż ich wytwory często rodzice mogli podziwiać w formie wystawek.

I tak minął pierwszy miesiąc.

Od października zaczęły się w poszczególnych grupach zajęcia dodatkowe z oferty przedszkola: język angielski, zajęcia rytmiczne, zajęcia taneczne, zajęcia plastyczne i rzeźbiarskie, zajęcia z psychologiem i logopedą, zajęcia teatralne w których nasi milusińscy bardzo chętnie biorą udział. Gościliśmy też aktorów z teatru ,,Skrzat” w spektaklu ,,Przygody Krasnala Pączka”. Było wiele zabawy i radości, ale też i łezki niektórych najmłodszych widzów. Na następnym na pewno będzie już lepiej……

Nasze przedszkolaki z grupy ,,Biedronki” i ,,Safari” brały udział w  ogólnopolskim Wielkim Konkursie Ekologicznym organizowanym przez internetowy serwis ,,Buliba”, a grupa ,,Biedronki” wykonała piękną pracę na konkurs organizowany przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ,,Historia pewnego Pluszaka”. Nasze przedszkolaki biorą udział w różnych programach i akcjach ogólnopolskich: ,,Cała Polska czyta dzieciom” propagującym codzienne czytanie bajek, ,,Mamo, tato, wolę wodę” - kampanii, której celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych, projekcie edukacyjno - społecznym ,,Akademia Misia Haribo” - opracowanym w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego. Celem tego projektu jest aktywizowanie przedszkolaków do udziału w nauce przez zabawę, rozwój i kształtowanie ich umiejętności i predyspozycji.                                                                                                 

20 i 21 październik to dwa ważne dni dla każdego przedszkolaka. W tym dniu odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość poprzedził krótki występ, następnie dzieci złożyły ślubowanie, po którym każde dziecko przez dotknięcie wielką kredką zostało prawdziwym przedszkolakiem, a na potwierdzenie tego faktu otrzymało dyplom. Zakończeniem uroczystości był poczęstunek dla dzieci i rodziców, na którym największa popularnością cieszyły się ciasteczka w kształcie nazw grup.  

Na koniec miesiąca jak tradycja nakazuje Hallowen Party. Dzieci w tym dniu przebrane w stroje czarownic, diabłów i i nne ,,straszne postacie” wesoło się bawiły. Były przepowiednie, wesołe duszki, czarodziejski napój, mumie z papieru toaletowego i oczywiście drążenie dyni na lampion hallowenowy. Były też zabawy przy muzyce i cukierek albo psikus.                                            

Sprzyjająca atmosfera, ciekawe zabawy i zajęcia prowadzone różnymi metodami sprawiają, że dzieci chętnie przychodzą do przedszkola. Atrakcyjności przebywania dzieci w przedszkolu podniosą planowane ciekawe spotkania i uroczystości. Zobaczymy co się będzie działo w listopadzie……..

 

Nasi Partnerzy: