Co słychać u "MOTYLI" ?.

 


Styczeń w Motylkach

Witamy wszystkich w Nowym Roku!!! Styczeń zaczęliśmy od przeniesienia się w krainę baśni. Przez pierwszy tydzień czytaliśmy i opowiadaliśmy sobie różne piękne baśnie. Rozmawialiśmy też dużo o ptakach. Głównie o tym jak pomóc im przetrwać w trudnych warunkach zimowych. Dużo czasu poswięciliśmy też naszym babciom i dziadkom. Rozmawialiśmy o tym jak należy traktować osoby starsze, jak możemy im pomagać, a także co lubimy robić z naszymi babciami i dziadkami. Przygotowaliśmy akademię z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, która odbyła się ostatniego dnia stycznia. Mamy nadzieję, że  nasz występ bardzo się podobał.
W miesiącu tym poznaliśmy parę nowych piosenek takich jak: „Razem z babcią, razem z dziadkiem”, Moja babcia i mój dziadek”, „Wróbelki zimą”. Wykonaliśmy różne prace plastyczne: rysowaliśmy ulubioną postać z bajki, portrety naszych dziadków, robiliśmy karmniki dla ptaszków, a także malowaliśmy farbami.          Doskonaliliśmy umiejętność liczenia, segregowania elementów ze względu na różne cechy, układaliśmy i opowiadaliśmy hostoryjki obrazkowe, a także podczas róznych zabaw ćwiczylismy naszą spostrzegawczość. Nie możemy się już doczekać kolejnego miesiąca w którym czeka nas sporo atrakcji, między innymi oczekiwany przez wszystkich bal karnawałowy.
Do zobaczenia.

 

======================================

Grudzień w Motylkach

Witamy w kolejnym miesiącu – grudniu. Za nami dużo ciężkiej pracy, a mianowicie przygotowanie przedstawienia dla naszych kochanych rodziców. Po wielu próbach, motylki pięknie wystąpiły w przedstawieniu jasełkowym. Mamy nadzieję, że wszystkim bardzo się podobało☺ W grudniu poznaliśmy nowe piosenki: Nie miały aniołki choinki na święta oraz Gore gwiazda Jezusowi. Rozmawialiśmy dużo o nowej porze roku, poznaliśmy jej cechy charakterystyczne. Przypominaliśmy sobie jak można dbać o zwierzęta zimą, a także o nas samych. Rozmawialiśmy też dużo o Świętach Bożego Narodzenia, potrawach wigilijnych oraz o tradycjach związanych z tym świętem. Razem  innymi grupami zjedliśmy pyszny obiad wigilijny. Robiliśmy dużo ćwiczeń grafomotorycznych: poprawialiśmy bombki i dzwoneczki po śladzie, kolorowaliśmy, lepiliśmy z  plasteliny i wyklejaliśmy brodę Mikołaja watą. Układaliśmy i opowiadaliśmy historyjki obrazkowe, ćwiczyliśmy umiejętność dodawania na konkretach, porównywaliśmy liczebność zbiorów. Dbając o nasz rozwój mowy wykonywaliśmy ćwiczenia oddechowe oraz usprawniające aparat artykulacyjny. Na początku tego miesiąca mieliśmy bardzo miłego, długo oczekiwanego gościa. Był w nim Święty Mikołaj. Wszystkie motylki były bardzo grzeczne, dlatego dostały prezenty, w podziękowaniu pięknie zaśpiewały Mikołajowi piosenkę. Do zobaczenia w Nowym Roku☺.
 

=========================================================

Listopad w Motylkach

Witamy w listopadzie☺. Motylki w tym miesiącu podobnie jak w poprzednich miały sporo ciekawych zajęć i atrakcji. Poznaliśmy w tym miesiącu różne urządzenia elektryczne ora zasady bezpiecznego ich użytkowania.  Rysowaliśmy urządzenia elektryczne znajdujące się w naszych domach. Poznaliśmy nowe piosenki: „Spacer po dywanie”, „Proszę, przepraszam, dziękuję”. Wykonaliśmy sporo ćwiczeń grafomotorycznych, dużo kolorowaliśmy i malowaliśmy farbami. Wykonywaliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem: kredek świecowych, farb plakatowych, plasteliny, kolorowego papieru oraz surowców wtórnych. Dzieci rozwijały umiejętność posługiwania się klejem i nożyczkami zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.  Rozwiązywaliśmy też zagadki  o tematyce jesiennej. Przeliczaliśmy i segregowaliśmy różne przedmioty według wielkości, koloru i kształtu. Przypominaliśmy sobie nazwy zjawisk atmosferycznych, a także zasady zdrowego żywienia. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat zasad zdrowego żywienia oraz pracy stomatologa. Przygotowywaliśmy wspólnie zdrowe śniadanie i pyszną zdrową sałatkę owocową. W listopadzie braliśmy udział w realizacji projektu wychowawczego „Wiem, czuje, rozumiem – wychowanie do wartości”. Świętowaliśmy „Dzień kredki”, „Dzień misia”, a także wróżyliśmy sobie w Andrzejki.

=========================================================

Październik w Motylkach

            Za nami kolejny miesiąc.... w październiku podobnie jak we wrześniu, mieliśmy dużo ciekawych atrakcji i zajęć. Zaczęliśmy bardzo śpiewająco. W pierwszym tygodniu tego miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Muzyki. W tym dniu bawiliśmy się grając na instrumentach i śpiewając nasze ulubione piosenki. Oczywiście nie tylko w tym jednym dniu śpiewaliśmy, ale  w inne również. Nowe piosenki których nauczyliśmy się to: „Połykacz bajek” oraz „Kapuściana piosenka”. Przypomnieliśmy sobie nazwy owoców i warzyw, ich wygląd, a także smak. Rozmawialiśmy też sporo o naszych rodzinach, imionach oraz zawodach naszych rodziców. Utrwalaliśmy liczenie, umiejętności klasyfikowania, ćwiczyliśmy wycinanie nożyczkami i kolorowanie. Wykonaliśmy też piękne prace plastyczne takie jak: „Kota z figur geometrycznych”, „Lalkę” (wyklejoną wełną i materiałem) oraz „Owoce” wyklejone kulkami z bibuły. Pod koniec miesiąca razem z „Żabkami” byliśmy w bibliotece. Zostaliśmy pasowani na czytelników☺.  Świętowaliśmy Dzień Nauczyciela, Dzień Kundelka oraz Halloween.
            Do zobaczenia w kolejnym miesiącu☺.

===============================================================================

Wrzesień 2016r. w Motylkach

            Witamy w nowym roku szkolnym. Do naszej grupy dołączył nowy kolega, którego bardzo serdecznie witamy☺. Mamy nadzieję, że spodoba mu się w naszej wspaniałej grupie☺.
            We wrześniu wróciliśmy do przedszkola wypoczęci i od razu wzięliśmy się do pracy. Poznaliśmy kilka nowych piosenek: „Jak na wakacjach było”, „Kolorowe listki” oraz „Czerwone światło stój”. Poznaliśmy także nowe zabawy: Jaworowi ludzie, Gąski do domu oraz Po szerokim stawie. W tym miesiącu przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy. Dzieci utrwalały liczenie, wykonywały ćwiczenia grafomotoryczne, kolorowały. Poznaliśmy nową porę roku, jej cechy charakterystyczne. Powitanie jesieni świętowaliśmy razem z innymi grupami. Podczas spacerów zbieraliśmy kasztany, liście, i żołędzie obserwując zmiany w przyrodzie. We wrześniu świętowaliśmy w przedszkolu  Dzień Przedszkolaka i Dzień Chłopaka.
            Do zobaczenia w kolejnym miesiącu☺.

==============================================================================

LISTOPAD W MOTYLKACH

        Witamy wszystkich w listopadzie. Miesiąc ten zaczęliśmy od Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym dniu przypominaliśmy sobie różne bajki. Każde z dzieci przyniosło swoją ulubioną książkę z bajkami, które wspólnie obejrzeliśmy. Niektóre udało nam się też przeczytać i opowiedzieć. W tym dniu dzieci otrzymały order znawcy bajek:)
          Od jakiegoś czasu przygotowywaliśmy się do ważnego dla wszystkich motylków dnia -  Pasowania na przedszkolaka, które odbyło się 9 listopada. Na naszą uroczystość przyszli rodzice oraz dziadkowie. Pięknie zaśpiewaliśmy piosenki, a także powiedzieliśmy wierszyki. Po naszym występie zostaliśmy pasowani na przedszkolaków, a na koniec wszystkie Motylki otrzymały dyplomy:). W tym samym dniu obchodzilismy w naszym przedszkolu Dzień Zdrowego Śniadania. Panie opowiedziały nam o tym, jak należy się zdrowo odżywiać i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie. Mogliśmy sobie sami zrobić pyszne i zdrowe kanapeczki:)
          W listopadzie niestety nie było nas za wiele, ale mimo to bardzo dużo się bawilismy, śpiewaliśmy, chodzilismy na spacery, a także przjmowalismy w naszej akademii gości:). W połowie miesiąca odwiedzili nas muzycy z Filharmonii. Podczas spotkania mieliśmy okazje posłuchać piosenek ze znanych bajek i przedstawień, w wykonaniu pani, śpiewającej głosem operowym. Spotkanie jak zawsze było bardzo fajne i wszystkim nam się podobało. W tym miesiącu odwiedził nas również teatrzyk. Oglądaliśmy przedstawienie pod tytułem „Jak Marysia mała słonko złapać chciała.”
          23 listopada obchodzilismy Dzień kredki. W tym dniu dowiedzieliśmy się jak powstaja kredki, co to są kolory podstawowe i pochodne oraz z jakich barw składa się tęcza:). Obejrzeliśmy też teatrzyk przygotowany przez nasze panie oraz nauczyliśmy się piosenki „Kolorowe kredki”.
          Dwa dni poźniej czyli 25 listopada każdy motylek przyszedł do przedszkola ze swoim ukochanym misiem. Był to Dzień Pluszowego Misia. Świętowaliśmy ten dzień z całym przedszkolem. Odwiedził nas Kubuś Puchatek z którym wspólnie tanczylismy, śpiewaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki. Mieliśmy też kolejne spotkanie z naszymi ulubionymi psiakami, które odwiedzaja nas co miesiąc.
          Ostatni dzień listopada spędziliśmy na wróżeniu co nas czeka w przyszłości, czyli były to Andrzejkowe czary -  mary. Mamy nadzieje, że wszystkie dobre wróżby nam się spełnią. Liczymy też na to, że wszystkie motylki wyzdrowieją  i w przyszłym miesiącu będzie nas troszkę więcej:):):)

 

================================
PAŹDZIERNIK W MOTYLKACH

          Witamy w kolejnym miesiącu. Podobnie jak w poprzednim mieliśmy sporo atrakcji. Już w pierwszym dniu miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Muzyki. W tym dniu poznaliśmy wygląd i brzmienie instrumentów. Następnego dnia odwiedziła nas pani z biblioteki. Przeczytała nam ciekawą bajeczkę oraz przedstawiła teatrzyk pod tytułem „Kredki”. Na koniec mogliśmy pobawić się kukiełkami. Parę dni później gościliśmy w przedszkolu aktorów z Teatru Lalki "Skrzat", którzy przedstawili nam „Przygody kapryśnej księżniczki”. Wszystkie motylki z ogromnym zaciekawieniem oglądały przedstawienie.
           14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Świętowaliśmy ten dzień z całym przedszkolem. Każda grupa zaśpiewała dla wszystkich pań piosenkę. Motylki wystąpiły z piosenką „Wesoła gromada”. Zaśpiewały ją naprawdę  pięknie☺. 23 października większość dzieci przyszła do naszego przedszkola ze swoim ulubionym pluszakiem – pieskiem. Wszystko dlatego, że był to Dzień Kundelka. Bawiliśmy się wesoło z naszymi psiakami, a także piekliśmy ciasteczka – dalmatyńczyki☺.  W październiku odwiedził nas także prawdziwy piesek – Lexus, z którym na zajęciach z dogoterapii miło spędziliśmy czas. Pod koniec miesiąca gościliśmy też w naszym przedszkolu muzyków z Filharmonii Śląskiej. Wysłuchaliśmy audycji pod tytułem „O melodii unoszącej się jak jesienny liść na wietrze”. Dzieci poznały również nowy instrument – flet poprzeczny. W miesiącu tym świętowaliśmy także  Halloween. W tym dniu dowiedzieliśmy się skąd przywędrowała do nas ta tradycja i na czym ona polega. W przedszkolu był wielki bal, dzieci, a nawet panie były pięknie przebrane za różne potwory, nietoperze, czarownice, koty...Było naprawdę super☺. Panie opowiedziały nam również o święcie, które obchodzone jest 1 listopada.
          Jak widać październik był bardzo ciekawym miesiącem, w którym co chwilkę coś się działo....Mamy nadzieję, że w listopadzie będzie podobnie i nie będziemy się nudzić ☺. Do zobaczenia☺.

 

===========================================


MOTYLKOWY  WRZESIEŃ

            Witamy w grupie motylki:) 1 września przyszły do naszej grupy super trzylatki. Odważnie przekroczyły próg przedszkola, aby wspólnie z nowymi paniami oraz wspaniałymi kolegami i koleżankami miło i wesoło spędzać czas.
            Nasz pierwszy miesiąc był pełen atrakcji. Bardzo chętnie bralismy udział w zabawach kołowych, takich jak „Tańcząca wiewióreczka”, „Stary niedźwiedź”, „Karuzela”. Jedną z ulubionych zabaw motylków okazał się „Jeż”. Oprócz zabaw poznaliśmy już parę piosenek: „Kolorowe listki”, „Krasnoludki”, a także  „Jestem przedszkolakiem”. Poza zabawą i śpiewaniem sporo się też dowiedzieliśmy:) Na spacerach obserwując przyrodę poznaliśmy już cechy charakterystyczne jesieni. Zbieraliśmy także jej dary: kasztany, żołędzie, kolorowe liście oraz jarzębinę. Mieliśmy też dużo czasu, aby w naszej nowej sali nacieszyć się naszymi nowymi zabawkami i bliżej się poznać:)
            W miesiącu tym obchodziliśmy parę uroczystych dni. Świętowaliśmy: „DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”, POWITANIE JESIENI, „DZIEŃ ŚLIWKI” oraz „DZIEŃ CHŁOPAKA”. Wszystkie święta spędzaliśmy z innymi grupami wspólnie się bawiąc i śpiewając, a jesień przywitaliśmy barwnym korowodem. Mieliśmy również w przedszkolu wspaniałych gości. Odwiedzili nas aktorzy z teatru Kanon w Krakowie i zaprezentowali przedstawienie pt: „Jesień na polanie”. Wszystkim nam bardzo się podobało:)
             W tym miesiącu zaczęliśmy również zajęcia z różnymi specjalistami.
Naszą grupę odwiedziły nowe osoby, które będą już stałymi gośćmi w naszej sali: pani logopeda, pani psycholog, pan - fizjoterapeuta, a także pani z rytmiki. Zaczęliśmy już także uczyć się języka angielskiego z naszą panią Justynką:)
            Już nie możemy się doczekac ile atrakcji czeka nas w następnym miesiącu:)
        

=========================================

MOTYLKOWY CZERWIEC

Witamy w grupie Motylków po zakończeniu ostatniego miesiąca roku szkolnego! Czerwiec już za nami, a działo się, działo… Już pierwszy dzień miesiąca przyniósł nam wiele wrażeń, bo przecież wszyscy wiemy, że to Międzynarodowy Dzień Dziecka! Świętowaliśmy więc nasz dzień. Rano bawiliśmy się wszyscy razem na przedszkolnym placu zabaw. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, bawiliśmy się w róóóóżne zabawy, a po południu razem z naszymi Paniami wykonaliśmy piękny plakat, na którym odbiliśmy swoje dłonie. Już dzień później jedna z naszych koleżanek wzięła udział w podsumowaniu programu „Czyste powietrze wokół nas”, który wygrała! Serdecznie gratulujemy! Kolejny dzień spędziliśmy razem z Filharmonią Śląską. Było to już ostatnie spotkanie przed wakacjami ☹ A w naszym wypadku już ostatnie, bo po wakacjach nie wracamy do Akademii ☹ Ostatnich spotkań ciąg dalszy… Odbyło się również ostatnie spotkanie z Panią Irenką, Komą i Lexusem…  a skoro jesteśmy przy pożegnaniach, to pożegnaliśmy się również z naszą cudowną Akademią Pana Kleksa. 18 czerwca wystąpiliśmy po raz ostatni przed naszymi rodzicami z okazji zakończenia przedszkola. Zatańczyliśmy poloneza, powiedzieliśmy wiersze, aby podziękować wszystkim pracownikom Akademii, a pozostałą część występu artystycznego wypełniły śpiewy i tańce. Otrzymaliśmy przepiękne dyplomy ze zdjęciami, abyśmy nigdy nie zapomnieli naszych koleżanek i kolegów oraz Pań z grupy Motylki. W sobotę 20 czerwca rewelacyjnie bawiliśmy się podczas zorganizowanego Pikniku Rodzinnego. Braliśmy udział w różnego rodzaju konkursach: przeciąganie liny, skoki w workach, chodzenie na szczudłach, taniec na gazecie. Mieliśmy także okazje zaprezentować się w tańcu „Piraci z Karaibów”. A zaraz po weekendzie z uśmiechami na twarzy i w promieniach słońca witaliśmy nową porę roku, czyli LATO!! Namalowaliśmy piękne obrazy kredą, aby wszyscy wiedzieli, że już nadeszła słoneczna pora roku, pora wakacji☺ Każdy z nas teraz czeka na upragnione wakacje z rodzicami, a później do końca sierpnia bawimy się i korzystamy z ostatnich wspólnych chwil razem ☺

=================================

MOTYLKOWY MAJ

Witamy w maju u Motylków!! Maj, choć krótki w nazwie, to długi jeśli chodzi o ilość dni ☺ Tak też właśnie było u nas… Był długi, ale szybciutko minął… 6 maja po raz kolejny przywitaliśmy naszych znajomych artystów z Filharmonii Śląskiej. Tym razem poznaliśmy pana Stanisława Moniuszkę. A pod koniec maja przyjechał do nas teatrzyk „Skrzat”, z którym wyruszyliśmy w muzyczne podróże, a z tych podróży przyjechała do Naszej Akademii Pani Halinka z własnym zespołem muzycznym! Mieliśmy okazję poznać wiele instrumentów, na jakich uczą się gry dzieci w szkołach muzycznych. Kto wie… Może któryś z Motylków będzie się tam kiedyś uczył i zostanie wielkim muzykiem? ☺ 

13 kwietnia znów spotkaliśmy się z najlepszymi przyjaciółmi człowieka, czyli Komą i Leksusem ☺
Najciekawszym dla nas wydarzeniem maja była chyba jednak wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Przybynowie! Mieliśmy okazję zobaczyć zwierzęta, które mieszkają na wiejskim podwórku, a także je nakarmić. Własnoręcznie doiliśmy krowę, a z wydojonego mleczka zrobiliśmy przepyszne masełko, którym posmarowaliśmy sobie chlebek. Jedliśmy, aż nam się uszy trzęsły! Aby odpocząć po ciężkiej pracy ubijania masła, poszliśmy na przygotowanego dla nas grilla, z którego zjedliśmy pyszne kiełbaski. A później już tylko szaleństwo na placu zabaw! Była dmuchana zjeżdżalnia, krążek do zjeżdżania i dmuchane zamki! Wybawiliśmy się za wszystkie czasy ☺ Byliśmy pewni, że to koniec atrakcji i wracamy do przedszkola, a tu proszę! Kolejna niespodzianka☺ Olbrzymia wata cukrowa dla wszystkich.
I ostatnim obfitującym w emocje i wzruszenia wydarzeniem maja był, rzecz jasna, Dzień Mamy i Taty. Przedstawienie wypadło fantastycznie, nasze mamusie i tatusiowie byli pod wrażeniem. Niektórzy uronili łezkę, a my byliśmy dumni z samodzielnie wykonanych prezentów, którymi obdarowaliśmy naszych kochanych rodziców☺
Z niecierpliwością czekamy na czerwiec! 

==========================================

Kwiecień w Motylkach
Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku szkolnego… Za nami już kolejny miesiąc zabaw, przyjemności, radości, ale także cieżkiej pracy, jaką codziennie wkładamy w naszą edukację przed pójściem do szkoły ☺ A jeśli już jesteśmy przy radości…1 kwietnia przywitał nas mnóstwem żartów i niewinnych psikusów, jakie robiliśmy sobie wzajemnie, a także Naszym Paniom ☺ Nikt się jednak nie pogniewał i nie obrażał, bo to przecież tradycyjny  Prima aprilis!!
8 kwietnia po raz kolejny odbyło się Spotkanie z Filharmonią Śląską. W tym miesiącu Nasi artyści przyjechali z bajkowymi piosenkami. Wysłuchaliśmy przeróżnych utworów z bajek, które znamy i uwielbiamy. Spotkanie zakończyliśmy najmodniejszą piosenką wśród dziewczynek- „Mam tę moc”. Śpiewaliśmy ją wraz z panią wokalistką.
Kolejne wspaniałe atrakcje czekały na Nas po przyjeździe asystentów Pana Korka! Polecieliśmy w kosmos zbudowaną przez nas rakietą, a w kosmosie spotkaliśmy orzechy, śliwki, melona, a nawet kapustę ☺ Okazało się, że lecieliśmy przez jadalny układ planetarny!! Ponadto sprawdzaliśmy również, jak zmienia się ciśnienie gazu w pojemniku wraz ze zmianą jego temperatury.
Ale skoro jesteśmy w kosmosie i układzie planetarnym, to w czasie zajęć także rozmawialiśmy o naszej galaktyce, naszej cudownej planecie Ziemi. Dowiedzieliśmy się również, jak należy o nią dbać, jak segregować śmieci, żeby nie zaśmiecać Naszej planety. Szczególnie, że 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi.
W tym miesiącu odwiedziliśmy również zaprzyjaźnioną Miejską Bibliotekę Publiczną. Tym razem poszliśmy tam, jako aktorzy, ponieważ organizowany był Przegląd Małych Form Scenicznych dla przedszkolaków. Wystawiliśmy sztukę pt.”Pasażerowie Lokomotywy”. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem, a śmiechu było co nie miara. Dostaliśmy w nagrodę ciekawe zabawki, książki oraz dyplom ☺
28 kwietnia odwiedzili Nas natomiast profesjonalni aktorzy z Teatru Pinokio. Wystawili sztukę pt. ,,Kozucha-Kłamczucha”. Mieliśmy okazję przyjrzeć się zachowaniom, które mogą wyrządzić przykrość innym. Bajka uświadomiła Nam, jak ważna jest prawdomówność i przyznanie się do błędu.

Teraz czekamy na majówkę, a po długim weekendzie czeka Nas kolejny ciekawy i pełen atrakcji miesiąc maj ☺

====================================================

Marzec w Motylkach
Witamy na kolejnym spotkaniu z „Motylkami”. Miesiąc rozpoczęliśmy od tradycyjnego, jak przystało na Akademię Pana Kleksa, "Dnia piegów" 3 marca. Nasze Panie zorganizowały nam mnóstwo ciekawych zabaw i konkursów, za które otrzymywaliśmy w nagrodę piegi, zamiast punktów. Później przyklejaliśmy je sobie na całej twarzy i udawaliśmy uczniów Pana Kleksa ☺
5 marca odwiedzili nas aktorzy, którzy podczas bajeczki ,,Pszczółka Kaja i przyjaciele” opowiedzieli o przygodach zabawnej i sympatycznej pszczółki i jej przyjaciela-trutnia Kucia. W prześmieszny sposób dużo dowiedzieliśmy się o przyrodniczej i zwierzątkach mieszkających na łące: dżdżownicę, żuka, biedronkę, pszczołę, mrówkę, świerszcza, a także z ich pożyteczną rolą jaką pełnią w przyrodzie. Oprócz aktorów my również mogliśmy brać udział w przedstawieniu, ale również świetnie się przy tym bawić.
W tym miesiącu oprócz Komy odwiedził nas także Lexus, który okazał się jeszcze milszym i jeszcze bardziej chętnym do zabawy psiakiem ☺
18 marca Filharmonia Śląska zagrała koncert na gitarze, a dzięki temu poznaliśmy również wirtuoza gitary Niccolo Paganini.
Nadeszła wiosna, więc należało ją porządnie przywitać, aby już nie odchodziła i została z nami na dłuuuugi czas. Tak więc udaliśmy się z barwnym korowodem, z piosenką na ustach i z własnoręcznie zrobionymi marzannami pa pochód powitania WIOSNY. Po odśpiewaniu wszystkich wiosennych piosenek jakie znamy, symbolicznie na przedszkolnym placu zabaw zatopiliśmy Nasze Marzanki. A już 3 dni później nasza koleżanka z grupy- Ola, przepięknie wyrecytowała wiosenny wiersz, podczas organizowanego w przedszkolu konkursu recytatorskiego dla dzieci z przedszkola "Wiosenna poezja”. Bardzo mocno trzymaliśmy za Olę kciuki, a po występie głośno oklaskiwaliśmy.
Calutki miesiąc przygotowywaliśmy się dodatkowo do dnia, który nastąpił 26.03, a mianowicie- spotkanie wielkanocne z Naszymi kochanymi Rodzicami oraz innymi członkami rodziny. Przedstawienie dotyczące tradycji świątecznych bardzo się wszystkim podobało, a co poniektórzy poczuli tradycję dyngusową na sobie ☺ Zabawy było co nie miara, a dodatkowo wraz z gośćmi wykonaliśmy przepiękne pisanki wielkanocne, które później zdobiły nasze koszyczki i domy ☺

Na brak atrakcji narzekać nie możemy… ostatni dzień marca nie mógł pozostać niezauważony… Zostaliśmy bowiem na ten dzień zaproszeni do szkoły muzycznej w Sosnowcu. Pojechaliśmy z naszymi koleżankami i kolegami z grupy „Tygrysków” i „Żabek” na spektakl muzyczny o Morskim Kocie. Niektórzy zainspirowani występem sami zechcieli grać na instrumentach.

===================================================

Luty w Motylkach

Najkrótszy miesiąc roku już za nami. W lutym podobnie jak zawsze spotkało nas wiele atrakcji. Początek miesiąca spędziliśmy na poznawaniu śniegu na wszystkie możliwe sposoby, podczas TYGODNIA ŚNIEGU organizowanego w naszej Akademii. 9 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Pizzy. Na obiad zjedliśmy lubianą przez wszystkich pizzę, a na zajęciach tworzyliśmy swoją ulubioną, czasami zdrową, czasami troszkę mniej ;)
Jak co miesiąc, także i teraz gościliśmy w naszym przedszkolu iluzjonistów z Teatru Iluzji Forini. Zarówno my, jak i nasi koledzy i koleżanki z innych grup mogliśmy brać udział w wykonywaniu różnych trików i przekonaliśmy się, że nie tak łatwo być profesjonalnym iluzjonistą☺.
W tłusty czwartek zajadaliśmy Paczków co nie miara, ale już następnego dnia odbył się nasz długo wyczekiwany walentynkowo-karnawałowy bal przebierańców, na którym podczas tańców, zabaw spaliliśmy wszystkie pączkowe kalorie ☺ Wszyscy mieliśmy piękne stroje, tańczyliśmy, śpiewaliśmy i bawiliśmy się z grupą „Tygrysków” i „Żabek”. W tym samym dniu obchodziliśmy Dzień Czekolady i razem z naszymi kolegami zatańczyliśmy ulubiony taniec „Motylków”- „Chocolate choco choco”. W dniach 16-20 lutego obchodziliśmy TYDZIEŃ UŚMIECHU. Przez cały tydzień chodziliśmy weseli i uśmiechnięci, a także dowiedzieliśmy się, jak kogoś rozśmieszyć, jak pozbyć się złego humoru i odgonić smutki. Kolejne spotkanie z Komą było niezwykle przyjemne i miło spędziliśmy z nią czas.

Pod koniec miesiąca odwiedziła nas znów zaprzyjaźniona Filharmonia Śląska. Słuchaliśmy muzycznej bajki o lekkomyślnym Piotrze i złym odlewaczu guzików. Poznaliśmy twórczość kolejnego kompozytora. Tym razem był to Edward Grieg. Następnego dnia obchodziliśmy Dzień Dinozaura.

======================================================

Witamy w grupie Motylków już po raz kolejny!! STYCZEŃ

W Nowym Roku, nowe zadania na nas czekały, więc trzeba teraz uporządkować co nieco, żeby nie zrobił nam się bałagan, który tak bardzo „lubimy” ☺ 
Początek roku powitaliśmy z ptakami. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest dokarmianie zwierząt w czasie zimy, które z nich zostają z nami na tą ciężką dla nich porę roku. Poznaliśmy także nowe gatunki ptaków oraz jak łatwo i prosto można samemu zrobić karmnik. Zwierzęta są bardzo ważne, ale należało również zadbać o nasze zdrowie… Korzystając z tego, że obchodziliśmy w naszej Akademii „tydzień z marchewką”, poznaliśmy historię pochodzenia marchewki. Wiemy już skąd pochodzi, ile ma lat, jakie są jej rodzaje i odmiany. Wspólnie robiliśmy sok marchewkowy, wyklejaliśmy kontury marchewki, a także piekliśmy ciasto marchewkowe. Bawiliśmy się w poszukiwaczy i tropicieli marchewek, a nawet otrzymaliśmy ordery „Marchewkowego Detektywa”. Obchodziliśmy hucznie urodziny Marchewki, był pyszny tort, świetna zabawa i mnóstwo śmiechu☺
W międzyczasie odwiedziła nas znowu Koma, a także obchodziliśmy światowy dzień śniegu, poznaliśmy różne formy zabaw na śniegu, zapoznaliśmy się z rodzajami sportów zimowych i próbowaliśmy uprawiać niektóre z nich☺ Pogoda dopisała, więc mieliśmy ku temu dużo okazji. Oczywiście podczas każdej z tych zabaw dbaliśmy o bezpieczeństwo swoje oraz naszych kolegów i koleżanek.
Druga połowa stycznia upłynęła pod hasłem „babcia i dziadek”. Przede wszystkim podczas zajęć poznaliśmy znaczenie słowa „babcia” i „dziadek”, nie tylko kim oni są, ale jak bardzo są dla nas ważni, jak bardzo powinniśmy o nich dbać oraz szanować. Przy okazji poznaliśmy historię naszych rodzin, wiemy czym jest drzewo genealogiczne i w czym może nam pomóc. Zwieńczeniem tygodnia był występ dla naszych najukochańszych babć i dziadków. Poza naszym występem dziadkowie mieli także okazję sprawdzić znajomość swoich wnucząt, rozpoznając część garderoby oraz głos. Obdarowaliśmy naszych dziadków samodzielnie wykonanymi prezentami, z których byli bardzo dumni.
Nie można zapominać w styczniu o naszych gościach, którzy co jakiś czas odwiedzają naszą Akademię. Nasza pani doktor i jej pomocnica żaba Monika zaciekawiły nas właściwościami lodu. Sprawdzaliśmy, jak i kiedy się rozpuszcza, co z niego powstaje i jak go rozpoznać za pomocą różnych zmysłów. Korzystając z tego, że jesteśmy w trakcie karnawału przybyła do nas także zaprzyjaźniona Filharmonia Śląska, która tym razem zaprezentowała nam piękny instrument- klarnet. Niesamowitym gościem, ostatnim już w styczniu, była Małpka Fiki-Miki, która miała mnóstwo ciekawych przygód, zapraszała dzieci na scenę, ale przede wszystkim nauczyła nas, że warto pomagać innym. Była tak zabawna, że prawie płakaliśmy ze śmiechu i nie mogliśmy przestać się śmiać☺

=========================================================

MOTYLKOWY GRUDZIEŃ

Skończył się grudzień i skończył się rok 2014, więc grupa Motylków jest już o kolejny rok starsza!
Ale zanim nastąpił Nowy Rok trzeba zrobić podsumowanie jakże interesującego grudnia. Sam początek powitaliśmy z naszą zaprzyjaźnioną Filharmonią Śląską, która to spotkanie poświęciła Henrykowi Wieniawskiemu, a my mieliśmy okazję usłyszeć „Świąteczny Koncert ze Skrzypcami”. Ale nie był to koniec atrakcji na ten dzień. Po długim dniu w przedszkolu przyjechał wyczekiwany przez nas św. Mikołaj. Zanim jednak zaśpiewaliśmy naszemu gościowi przygotowane wcześniej piosenki, bawiliśmy się wspólnie z bohaterami teatrzyku „Zimowe Igraszki”. Następnie Mikołaj odwiedził nas w naszej sali i rozdał każdemu z nas wspaniałe prezenty i słodkie upominki.
Większość grudnia spędziliśmy na przygotowaniach do „Jasełek Bożonarodzeniowych”. Dzielnie stawialiśmy czoła chorobom i niełatwym do nauczenia się rolom, a także tekstom kolęd. W drugim tygodniu nasze próby przerwał jednak pewien nieznajomy gość - już kolejny w naszej Akademii. Był to ogromny Kangurek Maskotka, który jest symbolem zajęć sportowych organizowanych w przedszkolu. A jeśli już jesteśmy przy przyjaciołach - zwierzątkach, to nie sposób nie wspomnieć o zielonej Żabce. Tym razem na zajęcia laboratoryjne z serii spotkań „Małego Naukowca” przybyła, aby pokazać, jak bardzo ciekawa i fascynująca może być elektryka. Oczywiście była to „Elektryka Małego Smyka”, więc całkowicie bezpieczna☺. Już w połowie minionego miesiąca byliśmy gotowi do występu przed rodzicami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na szczęście w dzień występu nasz stres zmniejszyła nasza ukochana Koma, z którą znów mieliśmy okazję świetnie się bawić. Przedstawienie zostało odegrane lepiej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Rodzice byli zachwyceni, a później mogliśmy spróbować kilku pysznych ciast przygotowanych specjalnie na tę uroczystość.

Ostatnie dni starego roku spędzaliśmy wspólnie z naszymi koleżankami i kolegami z innych grup, bawiąc się, tańcząc i śpiewając. A teraz witamy się w nowym 2015 roku, który będzie dla nas rokiem duuuużych zmian☺.

========================================================

MOTYLKOWY LISTOPAD
Kolejny miesiąc za nami… Listopad mieni się szaro – burymi barwami, ale w grupie Motylków jak zwykle było wesoło i kolorowo. Wraz z początkiem miesiąca odwiedziła nas grupa Strażaków, która zdradziła nam wszystkie tajemnice strażackiego wozu, a także przybliżyła jak wygląda ich codzienna praca. Mieliśmy okazję zobaczyć jak pod ciśnieniem, z węży strażackich tryska woda, a także, mogliśmy przymierzyć część strażackiego stroju.
W tym miesiącu odwiedził nas także pan policjant. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy bajki o „Wilku i siedmiu koźlątkach”, po czym rozmawialiśmy o tym, czy można zaufać obcym, co zrobić, gdybyśmy zgubili się w obcym miejscu, a także, przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Motylki miały świetną okazję do przypomnienia sobie jak należy się zachować w razie wystąpienia niebezpieczeństwa i jak poinformować o tym odpowiednie służby.
W tym miesiącu mieliśmy także duuuuużo do świętowania ! Otóż w listopadzie swój wielki dzień miał ukochany przez wszystkie dzieci Pluszowy Miś. Nasze Panie wraz z resztą kadry pedagogicznej przygotowały dla nas z tej okazji przedstawienie o „Misiu, który chciał być mądrym”, po którym wybieraliśmy największego i najmniejszego Misia w naszym przedszkolu. Były także harce z misiami w salach, a także liczne konkursy z nagrodami! Piekliśmy także misiowe muffinki. Dniu temu niewątpliwie towarzyszyło wiele przytulasów, a jeszcze więcej uśmiechu na naszych buziach i oczywiście na buziach naszych Misiów, które na pewno czuły się docenione w tym ważnym dla Nich dniu ;). Pozostając przy teatrzykach – w listopadzie - mogliśmy po raz kolejny podziwiać aktorów teatru „Skrzat”, którzy tym razem odwiedzili nasze przedszkole z teatrzykiem „Siedem mili za piec”. Podczas spektaklu dowiedzieliśmy się czym jest prawdziwa przyjaźń, oraz jak ważny jest porządek, o którym niektórzy z nas jeszcze czasem zapominają.
W tym miesiącu byliśmy gośćmi u dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 59 w Sosnowcu, które zaprosiły nas na swoje jesienne przedstawienie. Z zaciekawieniem podziwialiśmy małych aktorów, po czym wspólnie z wszystkimi i oczywiście z naszymi Paniami bawiliśmy się na jesiennym balu. Zabawa była cudowna! Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy, ale za to zyskaliśmy nowych kolegów i koleżanki.
W między czasie gościliśmy także panie dentystki, które opowiedziały nam jak prawidłowo dbać o nasze ząbki. Mieliśmy możliwość indywidualnego sprawdzenia naszej jamy ustnej, a także panie dentystki podpowiadały nam co należy zrobić by wszystkie motylki miały piękne, zdrowe i białe uśmiechy.
Ostatni dzień listopada przebiegł w towarzystwie wróżb oraz lania wosku, gdyż obchodziliśmy Andrzejki. Wiemy już która dziewczynka wyjdzie pierwsza za mąż, kogo czekają wielkie podróże, a także kto będzie wielkim naukowcem. Wszystkim życzymy by wróżby się spełniły – mocno trzymamy kciuki.
Listopad w Motylkach przyniósł wiele atrakcji - jesteśmy starsi o kolejny miesiąc, a także duuużo mądrzejsi. 

============================================

Witamy ponownie w grupie Motylków!!

Minął już kolejny miesiąc w naszej Akademii. Październik również niósł za sobą mnóstwo atrakcji i ciekawych zadań. Sam początek miesiąca przywitaliśmy wraz z zaprzyjaźnioną Filharmonią Śląską, której przedstawiciele tego spotkania przybliżyli nam budowę oraz dźwięk akordeonu. Mistrzem gry na tym instrumencie był Astor Piazzola, który jak się dowiedzieliśmy skomponował tango argentyńskie.
Pierwsza połowa miesiąca upłynęła nam pod hasłem „Jesień”. Zajęcia dydaktyczne miały na celu powtórzenie, przybliżenia, ale również poznanie nowych drzew i owoców, jakie występują w polskich sadach. Poza tym poznaliśmy piękne jesienne barwy, a dzięki technikom plastycznym ich ciekawe łączenia i wykorzystanie. Dowiedzieliśmy się również, jakie zwierzęta zasypiają na zimę oraz ciekawe i nierzadko śmieszne zabawy na jesienne dni. W dniach 20-24 października grupa Motylków brała udział w bardzo interesującym projekcie edukacyjnym „Przedszkole bez zabawek”. Tegoroczna edycja przebiegała w tematyce „Podróż w czasie do średniowiecza”. W trakcie całego tygodnia mieliśmy możliwość poznania średniowiecznych zwyczajów, wyglądu zamków, wsi, strojów oraz poznania muzyki i kodeksu rycerskiego. Wykorzystując surowce wtórne, przyniesione przez wszystkie „Motylki”, zbudowaliśmy grupowy zamek, stworzyliśmy smoka wawelskiego, „uszyliśmy” sobie stroje rycerzy i dam dworu, a także wykonaliśmy ciekawe zabawki. Rozegraliśmy emocjonujący turniej rycerski i spotkaliśmy się z przedstawicielką bractwa rycerskiego, która przybliżyła nam wygląd zbroi i broni rycerskiej. W tym dniu nie zabrakło także innych atrakcji. Otóż po wizycie rycerskiej gościliśmy w naszym przedszkolu dwa krasnale, które w przedstawieniu pt." „Między nami Krasnalami” w zabawny sposób przedstawiły nam pozytywne i negatywne cechy naszych charakterów. 
Ostatni tydzień października był poświęcony naszym zmysłom. Wiemy już doskonale, czym są zmysły, jak z nich korzystać i do czego są nam potrzebne oraz jaka jest budowa poszczególnych narządów: słuchu, wzroku, węchu, smaku i dotyku. 31 października bawiliśmy się „przepysznie” podczas balu helloweenowego. Każdy przebrał się w swój ulubiony kostium, w którym następnie wystąpił na pokazie mody. Zorganizowaliśmy sobie również bal z konkursami. Poza tym staraliśmy się wydrążyć dynie, a z jej miąższu upiekliśmy ciasto dyniowe i jedliśmy mnóóóóóstwo słodyczy ☺ Zapraszamy na kolejny miesiąc z grupą „Motylków”!! 

========================================

Witamy w nowym roku szkolnym w grupie Motylków!!

Jesteśmy już najstarszą grupą w przedszkolu, więc też dużo się u nas zmieniło. Przede wszystkim dołączyły do nas dwie nowe koleżanki - Wiktoria i Ola. Kolejne zmiany, jakie nastąpiły to całkowite przemeblowanie naszej sali, która teraz jeszcze bardziej nam się podoba! Korzystając z tego, że mamy teraz duuużo miejsca, mamy też duuuużo nowych interesujących gier, w które chętnie gramy. W tym roku dowiedzieliśmy się również, że bycie Starszakiem niesie za sobą nowe obowiązki. Wszystkie młodsze grupy biorą z nas przykład, więc musimy nim świecić na każdym kroku. Mamy również dużo więcej pracy, ale jesteśmy dzielni i stawimy jej czoła!
Otrzymaliśmy przepiękne, kolorowe, wypełnione wiedzą i ciekawymi zadaniami książki, z których na bieżąco korzystamy podczas zajęć. Bardzo nam się podobają, dlatego też nauka jest przyjemnością i zabawą. Uczymy się wesołych piosenek i wierszyków, a czasami jesteśmy również świetnymi aktorami. A jeśli już jesteśmy przy temacie aktorstwa… We wrześniu gościł w naszej Akademii teatrzyk z bajeczką „Jesienne opowieści”.
Wrzesień upłynął nam pod znakiem aktywnego spędzania czasu. Pogoda sprzyjała, więc często chodziliśmy na spacery, na których staraliśmy się wspierać naszą przedszkolną akcję pod nazwą „Kasztanobranie”. Oprócz zbierania kasztanów braliśmy także udział w „Akademii Aquafresh”. Poznaliśmy w niej niesamowitych przyjaciół Pastusiów: Billy’ego, Lilly, Milky’ego, Barney’a, Szczotkusia, Zębusia i niezbyt przyjemnego Robaczka Próchniaczka! Na szczęście dzięki mieszkańcom Pastusiowej Krainy pozbyliśmy się niesfornego Próchniaczka, ustanawiając 30 września rekord Guinnessa w kategorii największej ilości dzieci jednocześnie myjących zęby. Było ich ponad 257 000!! Ten sam dzień był również interesujący pod innym względem. Obchodziliśmy wówczas Dzień Chłopaka! Dziewczynki stanęły na wysokości zadania i upiekły chłopakom przepyszne babeczki, które następnie udekorowały kremem i owocami! Nasi mali mężczyźni byli wprost zachwyceni!

Nasi Partnerzy:

  • fizjo-complex
  • pilkarskie maluszki
  • pilkarskie maluszki
  • pilkarskie maluszki
  • www.nadziejanadom.org/
  • ww.biblioteka.sosnowiec.pl
  • www.filharmoniaslaska.pl/
  • freestylers.pl
  • renpol.eu
  • www.linguafranca.edu.pl