Co słychać u "TYGRYSKÓW" ?.

 

STYCZEŃ W TYGRYSKACH

Witamy wszystkich w nowym roku ☺. Miesiąc styczeń nie był dla nas najlepszym miesiącem, a to dlatego, że trochę się pochorowaliśmy, w związku z tym mało przebywaliśmy w przedszkolu. Ale jak byliśmy to dużo się nauczyliśmy. Wiemy już jak wygląda ptaszek sikorka, gil oraz sroczka, wiemy również jak ważne jest dokarmianie ptaków podczas zimy. Potrafimy również zrobić karmnik. W tym miesiącu pani wprowadziła nas w świat baśni i bajek. Podróżowaliśmy za pomocą czarodziejskiej różdżki po niezwykłych krainach poznając różne postacie z zaczarowanego świata. Gościliśmy również w przedszkolu honorowych gości babcie i dziadków - są dla nas bardzo ważni, gdyż wiele nam pomagają. Pani Madzia nauczyła nas również tańczyć rock and rolla i bardzo nam się ten taniec spodobał.
Pogoda w styczniu nam sprzyjała dlatego często chodziliśmy na spacery oraz plac przedszkolny, lepiliśmy bałwana oraz rzucaliśmy się śnieżkami. Obchodziliśmy również dzień pingwina, poznaliśmy ich życie oraz przyzwyczajenia. Ponadto uczyliśmy się nowych piosenek i słówek z angielskiego, powtarzaliśmy sylabki z Panią Ewą, która wprowadza nas w świat nauki czytania metodą Cieszyńskiej oraz tańczyliśmy z panią na rytmice. To tyle … nie możemy doczekać się już lutego, gdyż odbędzie się bal przebierańców, mamy już naszykowane kreacje - mamy nadzieje, ze zaskoczymy was wszystkich.

==============================================

Tygryskowy GRUDZIEŃ

Grudzień to miesiąc pełen emocji w przedszkolu. Dzieci niecierpliwie czekały na wizytę Mikołaja. Z tej okazji uczyły się piosenki dla Mikołaja, wyklejały jego postać i przyklejały do specjalnego worka prezenty, które chciały by dostać. Dzień, w którym odwiedził nas długo oczekiwany gość był pełen radości, niespodzianek i emocji. Każdy przedszkolak po rozmowie z Mikołajem dostał paczkę. Dzieci śpiewały Mikołajowi i razem z gościem bawiły się przy muzyce. Dodatkową atrakcją tego dnia był występ teatru z Mikołajem w roli głównej. Pierwszy tydzień grudnia poświęcony był zbliżającej się zimie. Dzieci omówiły sposób ubierania się zimą. Poznały sposoby przygotowywania się do zimy przez wybrane gatunki zwierząt. Następne dwa tygodnie poświęcone były na rozmowy o Świętach Bożego Narodzenia. Dzieci poznały różne zwyczaje i obrzędy. Podczas zajęć Panie opowiadały o czekaniu na pierwszą gwiazdkę, o dzieleniu się opłatkiem i składaniu życzeń. W świąteczny nastrój wprowadzało dzieci wspólne dekorowanie choinki i sali. Dzieci uczyły się śpiewać kolędy oraz piosenki o tematyce zimowo-świątecznej i przygotowywały przedstawienie dla rodziców oraz wykonywały prace plastyczne o tematyce świątecznej. Dnia  16 grudnia odbyło się w naszej grupie "Spotkanie wigilijne z rodzicami", podczas którego, dzieci przedstawiły dla swoich rodziców świąteczny program artystyczny. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i świątecznej atmosferze. W ostatnim tygodniu grudnia zmieniła się pora roku z jesieni na zimę i mimo jesiennej aury dzieci uczyły się wymieniać charakterystyczne cechy zimy np.: krótki dzień, co obserwują codziennie przychodząc do przedszkola i wracając do domu. A także w ostatnim tygodniu tego roku  rozmawiały na temat minionych świąt, opowiadały jakie prezenty znalazły pod choinką. Rozmawiały na temat zwyczajów związanych z pożegnaniem Starego Roku i powitaniem Nowego Roku. Szkoda tylko, że czas Świąteczny nie trwa przez cały rok, a Mikołaj odwiedza nas tak rzadko.

A z okazji rozpoczynającego się nowego 2017 roku życzymy wszystkim dzieciom i rodzicom Do siego roku…
 

=============================================

LISTOPAD w Tygryskach

Listopad w "Tygryskach" był bardzo pracowity i interesujący, a to za sprawą naszych pań i atrakcji jakie przygotowało dla nas przedszkole. Jesteśmy już starsi i mądrzejsi dlatego potrafimy pięknie sprzątać salę po zakończonej zabawie oraz dbać o zabawki i odkładać je na miejsce. Bardzo lubimy wypełniać karty pracy oraz robić prace plastyczne, a w tym miesiącu było ich dość sporo. W listopadzie rozmawialiśmy dużo o jesieni, wiemy jak ją rozpoznać oraz jak należy się ubierać, aby nie zmarznąć i nie zachorować. Ponadto wiemy jak dbać o zdrowie oraz naszych domowych pupili, wiemy jakie urządzenia elektryczne znajdują się w naszym domu. Wiemy też skąd bierze się prąd i że nie należy wkładać palców do kontaktu. Pracowaliśmy bardzo dużo i dużo się dowiedzieliśmy, ale również świetnie się bawiliśmy. Świętowaliśmy dzień pluszowego misia, dzień kredki, dzień zdrowego śniadania oraz przepowiadaliśmy sobie przyszłość podczas zabaw andrzejkowych. W listopadzie odwiedził nas również czarodziej, pokazał nam wiele interesujących sztuczek, były pieski oraz ratownik medyczny, który pokazywał nam jak udzielać pierwszej pomocy jak również odwiedziła nas nasza zaprzyjaźniona filharmonia i poznaliśmy nutkę Re pod jesiennym parasolem. Ale to jeszcze nie wszystko, bo przecież potrafimy już coraz więcej z angielskiego, a to za sprawą pani Ani, która nie tylko uczy nas dużo wierszyków i piosenek, ale również prezentuje nam różne instrumenty muzyczne przy których pięknie śpiewamy., bo przecież taniec i muzyka jest naszą mocną stroną. Jak sami widzicie dużo się działo, a co dopiero wydarzy się w grudniu… opowiemy wam już niedługo.
 

==============================================

WRZESIEŃ w Tygryskach


1 września z wielką radością powitaliśmy w progach przedszkola naszych wychowanków. Pierwsze dni spędzone w placówce minęły milusińskim na beztroskiej zabawie i różnorodnych, ciekawych aktywnościach. Po wakacjach odżyły dawne przyjaźnie rówieśnicze. Dzieci poznały kształty, dużo się bawiły, wykonywały prace plastyczne związane z „Jesienią”, korzystały z pięknej pogody wychodząc do przedszkolnego ogrodu i na spacery do parku w poszukiwaniu oznak jesieni. Ostatni dzień września to zarazem Dzień Chłopca. Na naszym małych dżentelmenów czekało więc wiele atrakcji: piękne życzenia, słodki prezent.
Przedszkole stało się dla dzieci „drugim domem”, do którego chętnie przychodzą, gdyż czekają tu na nich nie lada niespodzianki.
Przed dziećmi wiele ciekawych wydarzeń... ale te opiszemy w październiku.

==============================================

Maj w Tygryskach

          Kolejny miesiąc minął……...W maju podobnie jak w poprzednich miesiącach mieliśmy dużo ciekawych zajęć, zabaw oraz interesujących gości. Zaraz na początku miesiąca odbyło się nasze kolejne spotkanie z Filharmonią Śląską. Tym razem spotkanie było poświęcone Stanisławowi Moniuszko. Dwa dni później obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
          W połowie miesiąca mieliśmy kolejne spotkanie z cyklu „Podaj łapę” czyli zabawy z naszymi ulubieńcami Komą i Lexusem. Jak zawsze zajęcia z nimi były ciekawe i przyjemne.
          W tym miesiącu gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z teatru Skrzat. Obejrzelismy spektakl pod tytułem „ Muzyczne podróże”. Razem z Nutką i Wiolinką dzieci podróżowały po różnych regionach Polski.
          W tym samym dniu gościliśmy dzieci ze Szkoły Muzycznej w Sosnowcu, które pięknie grały na różnych instrumentach takich jak: gitara, organy, skrzypce, klarnet, wiolonczela, akordeon, flet, bęben. Wszystkim koncert się bardzo podobał.
          22 maja odbyła się nasza długo oczekiwana wycieczka do Przybynowa. Uczestniczyliśmy w wielu ciekawych zajęciach takich jak: dojenie krowy, wyrabianie masła, karmienie zwierząt. Jedliśmy też pyszne kiełbaski, chlebek ze smalcem a na deser watę cukrową.
          W maju obchodzimy świeto wszystkich mam:) Z tej okazji a także z okazji dnia Taty, które jest w czerwcu przygotowaliśmy dla naszych rodziców małą akademię na której pięknie mówiliśmy wierszyki oraz śpiewaliśmy piosenki. Na koniec wręczylismy naszym kochanym rodzicom zrobione przez nas prezenty.
          Oczywiście jak w każdym innym miesiącu mieliśmy ciekawe zajęcia logopedyczne, gimnastykę korekcyjną,  zajęcia z psychologiem, rytmikę,  a także tańce, karate i zabawy z piłką. Przed nami już ostatni dla wielu z nas miesiąc w przedszkolu, który rozpocznie się naszym ulubionym świętem czyli Dniem Dziecka:)

 

====================================================

Luty w Tygrysach

          Kolejny miesiąc za nami. W lutym podobnie jak w poprzednich miesiącach spotkało nas wiele atrakcji. Na początku miesiąca część z nas wyjechała na ferie aby odpocząć, pojeździć na nartach lub sankach. 11 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu iluzjonistów z Teatru Iluzji Forini.  Mogliśmy brać udział w wykonywaniu różnych trików i bardzo nam się to podobało☺.
     Dwa dni później odbył się nasz długo oczekiwany walentynkowo-karnawałowy bal przebierańców. Wszyscy mieliśmy piękne stroje, tańczyliśmy, śpiewaliśmy i bawiliśmy się z grupą „Motylków” i „Żabek”. W tym samym dniu obchodziliśmy dzień czekolady i razem z naszymi Aniami zrobiliśmy ryżowo-czekoladowe kulki. Były naprawdę pyszne☺. 18-stego - kolejny raz gościliśmy w naszej grupie pieska z którym bardzo fajnie spędziliśmy czas. Pod koniec miesiąca niestety było nas w grupie bardzo mało lecz mimo to zabawy i atrakcji nie brakowało.
          25 lutego jak co miesiąc i tym razem mieliśmy spotkanie z Filharmonią Śląską.  Słuchaliśmy muzycznej bajki o lekkomyślnym Piotrze i złym odlewaczu guzików. Poznaliśmy twórczość kolejnego kompozytora. Tym razem był to Edward Grieg. Następnego dnia obchodziliśmy Dzień Dinozaura.

          Czekamy z niecierpliwością na kolejny miesiąc – marzec, w którym powitamy wiosnę, a także zaprosimy rodziców na spotkanie wiosenno-wielkanocne☺. Mamy nadzieję, że do tego czasy tygryski będą już w komplecie☺☺☺.

====================================================


Styczeń w Tygryskach

      Kolejny miesiąc za nami……..Wróciliśmy po świętach wypoczęci, gotowi do nauki i zabawy.
W styczniu tak jak w poprzednich miesiącach, mieliśmy dużo ciekawych i interesujących zajęć.
     W pierwszej połowie tego miesiąca rozmawialiśmy dużo na temat zdrowego odżywiania. Nasze przedszkole po raz trzeci przystąpiło do programu „Kubusiowi przyjaciele natury”. W ramach tego programu mieliśmy „Tydzień marchewki”. Dowiedzieliśmy się o jej pochodzeniu, a także walorach odżywczych. Próbowaliśmy zrobionych z niej potraw, nawet sami razem z naszymi paniami upiekliśmy pyszne babeczki marchewkowe☺
     W połowie stycznia już po raz kolejny odwiedziła nas Koma. Tym razem mogliśmy dokładniej poznać na czym polega jej praca jako psa ratownika.
  22 stycznia zaprosiliśmy nasze kochane babcie i naszych kochanych dziadków na przedstawienie kukiełkowe pod tytułem „Czerwony kapturek”. Mamy nadzieje że przedstawienie wszystkim się podobało☺
      W tym miesiącu uczestniczyliśmy już po raz trzeci w zajęciach z serii „Laboratorium małego naukowca”. Poznaliśmy właściwości magnesów, dowiedzieliśmy się jak wytwarza się prąd a tym razem poznawaliśmy lodowe eksperymenty.
    28 stycznia przyjechali do nas goście z Filharmonii Śląskiej. Tym razem nasze spotkanie odbywało się pod tytułem „Karnawał z klarnetem”.
    Następnego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z teatru Duet. Obejrzeliśmy przedstawienie pod tytułem ,,Małpka Fiki – Miki”
      I tak pożegnaliśmy pierwszy miesiąc Nowego Roku. Z niecierpliwością czekamy na kolejny w którym odbędzie się nasz Bal karnawałowy☺

 

=====================================================

Grudzień w Tygryskach

     Tak jak myśleliśmy w grudniu było bardzo dużo atrakcji. Trzeci grudnia był dniem bardzo aktywnym. Rano przyjechali do nas goście z Filharmonii Śląskiej. Tym razem prezentowanym instrumentem były skrzypce. Muzycy zagrali wiele pięknych utworów, między innymi kilka znanych kolęd. Poznaliśmy także twórczość kompozytora Henryka Wieniawskiego.
W tym samym dniu przyjechał do nas teatrzyk, który wystawił sztukę pt. „Zimowe igraszki”. Przedstawienie zakończyło się spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który rozdał nam prezenty.
      W grudniu przypada Barbórka – święto wszystkich górników. Z tej okazji odwiedził nas górnik. Dowiedzieliśmy się kim on jest, na czym polega jego praca i jak wygląda kopalnia.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
          Wielu z nas chodzi na zajęcia sportowe, na jedne z zajęć przyszedł do nas Kangur – wielka maskotka, która ćwiczyła razem z nami. Na koniec zajęć każdy z nas mógł zrobić sobie zdjęcie z kangurkiem.
          W tym miesiącu uczestniczyliśmy już po raz drugi w zajęciach z serii „Akademia małego odkrywcy”. Ostatnio poznaliśmy właściwości magnesów, a teraz dowiedzieliśmy się jak wytwarza się prąd.
         Grudzień był miesiącem przygotowań do wieczoru wigilijnego, na który zaprosiliśmy naszych rodziców. Wystawiliśmy "Jasełka”, następnie razem z rodzicami dekorowaliśmy bombki. Rodzice przynieśli pyszny poczęstunek, który osłodził nam wspólnie spędzony czas.
      Z okazji Świąt Bożego Narodzenia mieliśmy bardzo dużo wolnego, a większość z nas przyjdzie dopiero w Nowym Roku.

 

 ====================================================

TYGRYSKOWY LISTOPAD


Minął kolejny miesiąc: listopad. Tak jak myśleliśmy w listopadzie było jeszcze więcej atrakcji niż w październiku. 
Odwiedzili nas STRAŻACY. Przypomnieliśmy sobie kiedy się ich wzywa, jaki jest numer do straży. Dowiedzieliśmy sie też jak ubrany jest strażak, jak wyposażony jest wóz strażacki. A co najważniejsze wiemy już jak zachowywać się, żeby nie wywołać pożaru. Po oglądaniu wozu i przymierzaniu kasków strażackich powiedzieliśmy naszym gościom wierszyk po angielsku:
I'm a fireman,
Dressed in red
With my fire hat on my head,
I can drive the fire truck,
Fight fire too,
And help make thinks
safe for you.
Oprócz strażaka odwiedził nas także pan policjant. Przeczytał nam bajkę o "Wilku i siedmiu koźlątkach", przypomniał nam, że nie wszyscy dorośli są dobrzy i że nie wolno wpuszczać obcych do domu gdy nie ma rodziców, brać od nich cukierków ani wsiadać z nimi do samochodu. Później oglądaliśmy film jak bezpiecznie poruszać się po drodze i robiliśmy sobie zdjęcia z maskotką policyjnego psa. 
W listopadzie uczciliśmy też Dzień zdrowego śniadania. Panie przypominały nam jak dbać o swoje zdrowie i co to znaczy zdrowo się odżywiać. Mogliśmy nawet zrobić dla siebie zdrowe, kolorowe kanapki. Niektórzy zrobili motylki, inni głowy, ale wszystkie kanapki były pyszne. Przyjechały też do nas panie dentystki i sprawdzały czy mamy zdrowe ząbki.  Zostaliśmy pochwaleni, bo mieliśmy mało dziurek, a nawet jeśli jakieś się zdarzały to w większości były zaleczone.
W tym miesiącu dostaliśmy również zaproszenie do Przedszkola nr 59 na przedstawienie o tematyce jesiennej. Wystawiały je dzieci w naszym wieku. Było naprawdę miło oglądać małych aktorów, a na koniec przygotowano dla nas niespodziankę - jesienny bal. To było wydarzenie, tańczyliśmy razem z naszymi paniami i dziećmi z tamtego przedszkola oraz pobliskiej szkoły. 
Jesli mowa o teatrzykach... do naszego przedszkola przyjechał też Teatr "Skrzat" i wystawił "4 mile za piec". Bylo to przedstawienie o przyjaźni i porazdku. Bardzo lubimy gdy przyjeżdżają do nas goście z zewnatrz. Ale również nasze panie robią dla nas przedstawienia np. z okazji Dnia Pluszowego Misia. Tym razem było to przedstawienie o " Misiu, ktory chciał być mądry" i szukając swojego brata przypominał nam zasady bezpieczeństwa. 
Ale to jeszcze nie koniec atrakcji w tym miesiącu...bo w tym miesiącu były również Andrzejki i jak to na Andrzejkach laliśmy wosk, wróżyliśmy z butow, kolorów oraz losowalismy różne przedmioty, które miały przepowiedzieć naszą przyszłość. Nie wiemy czy wróżby się sprawdzą, ale była to bardzo fajna zabawa.
I tak pożegnaliśmy listopad, a powitaliśmy grudzień.  

=============================================

TYGRYSKOWY PAŹDZIERNIK

Dopiero niedawno przyszliŚmy po wakacjach do przedszkola, a tu już minął cały wrzesień i październik. I to nie wiadomo kiedy...
Na początku października dołączyła do nas pani Dorotka. Już ją poznaliśmy i bardzo polubiliśmy. Teraz znowu mamy dwie panie, które się z nami bawią, uczą nas i w razie potrzeby pomagają. 
W październiku było mnóstwo atrakcji i ciekawych gości. Przyjechali do nas goście z Filharmoni Śląskiej i opowiadali nam o instrumencie zwanym waltornia, czyli róg.  Dowiedzieliśmy się, że jest to instrument dęty (bo żeby na nim zagrać trzeba dmuchać w ustnik), blaszany (bo jest zbudowany z metalu). Poznaliśmy też historie instrumentu.
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Żeby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy akademię, na której każda z grup zaprezentowała piosenkę lub wierszyk dla pań. Było bardzi miło i wesoło,  a dzieci bardzo ładnie występowały.
W październiku odbył się, już po raz kolejny "Tydzień bez zabawek". Tym razem przenieśliśmy się do średniowiecza - magicznych czasów królów i królowych, rycerzy i dam dworu i oczywiście smoków. Ozdabialiśmy zamek robiliśmy przebrania, a nawet zorganizowaliśmy turniej rycerski, czyli takie zawody dla rycerzy. Przyjechała też pani z bractwa rycerskiego z Siewierza i pokazala nam prawdziwą zbroję i tarczę!  Ależ ona była ciężka. .. i teraz juz wiemy, że (choć w to trudno uwierzyć) wtedy nie było samochodów, a ludzie podróżowali pieszo, konno lub statkami.
W tym miesiącu zaczęły sie też zajęcia z dogoterapi. Nasz pies nazywa się Koma i jest bardzo mięciutki i inteligentny. Oprócz tego, że bawiliśmy się z pieskiem, poznawaliśmy ciało oraz jego potrzeby, mieliśmy też do wykonania wiele zadań: układanie kości od największej do najmniejszej, segregowanie ze względu na kolor, przewlekanie wstążeczek przez kostki. To były SUPER zajęcia!
W ostatni piątek października było Halloween, które obchodziliśmy bardzo hucznie. Każdy przyszedł do przedszkola przebrany. Robiliśmy hallowenowe dekoracje: dynie i nietoperze, a także mączne duszki. Robiliśmy psikusy, dostawaliśmy cukierki, tańczyliśmy, śpiewaliśmy, a nawet mieliśmy pokaz czarów, który przygotowała pani Edyta z Delfinów. 
W październiku było dużo atrakcji, a w listopadzie będzie ich jeszcze więcej.... 

===========================================

WRZESIEŃ U TYGRYSKÓW.

Witajcie! To my rozbrykane Tygryski. Mamy już 5 lat i jesteśmy najstarszą grupą w przedszkolu (razem z Motylkami oraz Żabkami). Wakacje minęły bardzo szybko i przyszedł wrzesień. Przyszliśmy do przedszkola pełni nowych wrażeń oraz wakacyjnych wspomnień.
W naszej grupie zaszły ogromne zmiany. Dołączyło do nas dwóch nowych kolegów, których bardzo polubiliśmy i zdążyliśmy się z nimi zaprzyjaźnić. Niestety okazało się, że nasza Pani Aria przeprowadza się za granicę i nie będzie juz się nami opiekować. Było nam bardzo smutno, ale pani obiecała, że będzie przysyłała nam listy i że na pewno na jej miejsce przyjdzie inna bardzo fajna pani. I tak trafiła do nas pani Dorotka …☺
Wrzesień był dla wszystkich przedszkolaków miesiącem pełnym wrażeń: był teatrzyk (o misiu, który szukał zapasów na zimę), przyjechała też filharmonia (już wiemy, że tango pochodzi z Argentyny, a najsłynniejszym kompozytorem argentyńskim był Astor Piazzolla).
Całe przedszkole brało również udział w ogólnopolskim projekcie „Akademia Aquafresh”. Przenieśliśmy się do Pastusiowej Krainy gdzie poznaliśmy Billy’ego, Lilly, Milky  oraz Szczotkusia i Ząbusia. Dzięki nim 30 września 2014 roku o godz. 12:00 braliśmy udział w biciu rekordu Guinessa we wspólnym myciu zębów. I… udało się !!! W nagrodę dostaliśmy dyplomy oraz medale z ząbkiem.
I tak minął wrzesień i zaczął się październik oraz długo oczekiwane zajęcia dodatkowe…

 

Piosenka dla Tygrysków:

Mądre przedszkolaki (do melodii „Jesteśmy jagódki”)

 

Jesteśmy dzieciaki, madre przedszkolaki
Mieszkamy sobie w Sosnowcu
Dbamy o swe ząbki, aby nie mieć plombki
A nasze szczoteczki są zawsze gotowe

 

REF:
A kiedy pora mycia, pora mycia
Idziemy po szczoteczki do łazienki
A nasze piękne ząbki, białe ząbki
Błyszczą nam cudownie tra la, la, la, la!

Nasi Partnerzy:

  • fizjo-complex
  • pilkarskie maluszki
  • pilkarskie maluszki
  • pilkarskie maluszki
  • www.nadziejanadom.org/
  • ww.biblioteka.sosnowiec.pl
  • www.filharmoniaslaska.pl/
  • freestylers.pl
  • renpol.eu
  • www.linguafranca.edu.pl