Przejdź do treści

Styczeń w naszym przedszkolu

  BIAŁE CHMURY W DAL PŁYNĄ NAD DOLINĄ, NIZINĄ…
  MOŻE SPADNĄ NA GŁOWĘ BIAŁE GWIAZDKI ŚNIEGOWE?…

  3 styczeń – Zajęcia Bricks4Kidz – kontynuacja cyklicznych warsztatów dla dzieci, które prowadzone są w oparciu o innowacyjne programy, koncentrują się na tworzeniu wyjątkowych konstrukcji, uczymy, budujemy i bawimy… za pomocą uwielbianych przez dzieci klocków LEGO®. Podczas zajęć dzieci rozwijają kreatywność i budzą ciekawość świata. „Robotyka” zachęca do samodzielnego zdobywania wiedzy, a ponieważ nauka staje się zabawą, jest przez to znacznie bardziej skuteczna.

  • zajęcia dedykowane dla grup: Biedronki, Cyferki, Delfinki, Tygryski

  4 styczeń – „Programowanie – Kodowanie” – warsztaty robotyczno – techniczne, czyli nauki połączonej z zabawą! Podczas zajęć Dzieci programują roboty, czytają obrazy, nazywają symbole i znaki, klasyfikują przedmioty, układają je w grupy, szeregi, rytmy. Odtwarzają układy przedmiotów i tworzą własne sekwencje. Kształcenie umiejętności kodowania odbywa się przez zabawę, z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych typu: plansze, gry, programowanie zabaw!

  • zajęcia dedykowane dla grup: Misie, Motylki, Skrzaty, Żabki

  8, 15, 22 styczeń „Gdy wydarzy się coś niepokojącego”, „Internetowa sieć”, „Świat informacji stoi otworem! „Prawa, obowiązki i mnóstwo możliwości”.Dzieci w wieku przedszkolnym, mają wokół siebie media od najmłodszych lat – świat mediów jest dla nich przestrzenią zastaną. Świadomość istnienia różnych wariantów i możliwości przekazywania treści pozwala na lepsze dobranie formy przekazu.Kontynuacja warsztatów współczesnego dziennikarstwa, kształcenie kompetencji medialnych umiejętności właściwego obioru mediów i racjonalnego korzystania z mediów jako instrumentów zabawy i rozrywki.

  • zajęcia w ramach programu Akademia Nowych Mediów dla Dzieci dedykowane dla grup: Biedronki, Cyferki, Delfinki, Tygryski

  8 styczeń – Muzyczne spotkania z filharmonią – „Obój w karnawałowym nastroju”. Pani Gama zaprosi przedszkolaków do wspólnej wyprawy po różnych zakątkach świata. Najmłodsi melomani poznają nowe instrumenty i ich rozmaite brzmienia. Filharmonia w przedszkolu prowadzona przez muzyków to wspaniała okazja do zdobycia podstawowej wiedzy muzycznej, poznania z instrumentami, wysłuchania mini koncertu – a to wszystko przeplecione słowem dostosowanym do wieku słuchaczy, muzycznymi zabawami, śpiewaniem – w tym cieszącej się dobrą sławą piosenki „Do jak domek”, rozpoczynającej każdy koncert. 

  10 styczeń – „Matema” – „Matematyka nie jest ani trudna, ani nudna. Zwłaszcza, jeśli zaprzyjaźnimy się z nią od dziecka”… Organizowane sytuacje dydaktyczne sprawiają, że ćwiczenie dziecięcego liczenia poprzez różnorodne zabawy umożliwiające manipulowanie oraz wykorzystanie każdej życiowej sytuacji do wzbogacenia liczby doświadczeń matematycznych bardzo pomaga w zdobywaniu kompetencji intelektualnych do uczenia się matematyki i owocuje wysokim stopniem przyswojenia przez dziecko pojęć i umiejętności.

  • zajęcia dedykowane dla grup:, Biedronki, Cyferki, Delfinki, Tygryski, Żabki

  11 styczeń – warsztaty ekologiczne Czyste powietrze wokół nas” – zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Wydziałem Ekologii Urzędu Miasta w Sosnowcu. Dzieci dowiedzą się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Problematyka ekologii i jej zagrożeń stała się dla nas zupełnie namacalna, obecna w codziennej rzeczywistości. Dlatego też niezwykle istotne jest uświadamianie dzieciom, jak ważne są działania człowieka podejmowane dla dobra naszej planety. ?…Zajęcia połączone również z ogólnopolskim programem „Kubusiowi Przyjaciele Natury” oraz z wojewódzkim projektem „Klub Zdrowego Przedszkolaka”.  

  12 styczeń – Karnawałowy bal przebierańców. Karnawał to czas przepełniony muzyką i zabawą, a ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe, na które przedszkolaki wyczekują od wielu tygodni. W tym dniu już od rana pojawią się kolorowe postaci z bajek. W salach przedszkolnych spotkamy: superbohatera, piękne królewny, wróżki, rycerzy, piratów, policjantów, motylki, biedroneczki… nie sposób zliczyć i wymienić je wszystkie. Wspólnie spędzimy wyjątkowy czas w miłej i bajkowej atmosferze. 

  15 styczeń – artyści z Teatru „Skrzat w przedstawieniu „Tajemniczy wirus lenistwa” – Każdy z nas lubi czasem poleniuchować…Tylko co by było, gdyby lenistwo trwało nieskończoność i wszyscy moglibyśmy się nim zarazić? Po obejrzeniu tej bajki dzieci dowiedzą się, że najskuteczniejsze lekarstwo na lenistwo… to odpowiedzialne spełnianie swoich obowiązków.

  15, 29 styczeń – Karnawałowy zawrót głowy” – ćwiczenia utrwalające prawidłową artykulację samogłosek oraz usprawniające koordynację wzrokowo – ruchową i małą motorykę. „Karnawałowe kalambury czyli aktorskie zgadywanki – pokazywanki”. Podstawy ekspresji scenicznej (mimika, gest, wyrażanie poprzez dźwięk, ruch i zatrzymanie, stop-klatka) – zabawy i ćwiczenia.  Edukacja teatralna umożliwia wykorzystanie naturalnej skłonności dziecka do naśladowania i zabawy, a także aktywności emocjonalnej i ruchowej. Sprzyja rozładowaniu napięcia i energii, przynosi radość i satysfakcję.

  • zajęcia w ramach projektu „Dwa słowa – warsztaty teatralne” poniedziałki”.

  17 styczeń – Dzień Wolontariusza – w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Serdeczna karteczka” przedszkolaki wykonają kartkę przekazem życzliwości, empatii i szacunku dla wolontariuszy, pracowników z fundacji i organizacji wspierających osoby potrzebujące.

  19 styczeń – Dogoterapia – cykliczne spotkania z psem i jego właścicielem. Edukowanie i uwrażliwianie dzieci poprzez bezpośredni kontakt i zabawę z czworonogiem. Kontakt ze zwierzętami przełamuje lęk, nieśmiałość, buduje poczucie bezpieczeństwa. Obecność psa na zajęciach wyzwala w dzieciach spontaniczną radość i otwartość względem otoczenia.

  • zajęcia dedykowane dla grup: Misie, Tygryski, Skrzaty, Motylki

  21 styczeń – Dzień Babci 22 styczeń – Dzień Dziadka – uroczystość z udziałem zaproszonych gości.

  Harmonogram spotkań w grupach, zapraszamy:

  • 23 styczeń – grupa Tygryski godz. 14.00
  • 24 styczeń – grupa Skrzaty godz. 10.00
  • 24 styczeń – grupa Biedronki godz. 14.00
  • 25 styczeń – grupa Motylki godz. 14.00
  • 26 styczeń – grupa Misie godz. 11.30
  • 29 styczeń – grupa Żabki godz. 14.00
  • 24 styczeń – grupa Delfinki godz. 15.30
  • 31 styczeń – grupa Cyferki godz. 14.00

  23 styczeń – „Z darami natury świat nie jest ponury!”- realizacja wybranego zadania w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego – inicjowanie zabaw wykorzystując materiały użytkowe, w tym naturalne, rozwijanie wyobraźni twórczej i kreatywnego myślenia.

  25 styczeń – wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu w programie: zwiedzanie egzotarium z przewodnikiem.

  • wycieczka zorganizowana dla dzieci z grup: Biedronki, Cyferki, Delfinki, Tygryski

  29 styczeń – „Zabawa sztuką” – realizacja wybranego zadania w ramachogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej, zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami, rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno, rozwijanie postawy twórczej dzieci z jej nieodłącznymi atrybutami to jest kreatywnością, innowacyjnością, kształtowanie umiejętności rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu obrazów.